Srebrenica katliamı kurbanlarını Srebrenica’da andılar

Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ve Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) işbirliğiyle, Srebrenica katliamının 15. anma yılı nedeniyle Bosna Hersek’e ve Srebrenica’ya ziyaret düzenlendi.

Türkiye’nin dört bir yanındaki TBHKDF çatısı altındaki derneklerin başkan ve üyelerinin yanı sıra işadamları, gazetecilerden oluşan yaklaşık 60 kişilik kafile bir hafta süreyle Bosna Hersek’in çeşitli kentlerini gezdi ve ziyaretlerde bulundu.
İzmir Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Adana Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Türkegül Kocaoğlu da ziyaretlere katılanlar arasında yer aldı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Cemal Şenel’in başkanlık ettiği delegasyon, 5 Temmuz 2010 günü İstanbul’da buluşarak Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya gitti. Bosna Hersek’in Konjic, Bugojno, Mostar, Travnik, Jajce, Višegrad, Goražde, Zenica kentlerini, bu kentlerdeki tarihi yapıları ve doğal güzellikleri görme ve ziyaret etme olanağı buldu.

Türk delegasyonu, Bosna Hersek’te bulunduğu süre içinde Konjic Belediye Başkanı Emir Bubalo, Jajce Belediye Başkanı Nisvet Hrnjić, Goražde Belediye Başkan Yardımcısı Sanid Zirak, Višegrad Belediye Başkanı Tomislav Popović, Višegrad Meclis Başkanı Bilal Memišević, Zenica Belediye Başkanı Husejin Smajlović ile görüştü.

Heyette bulunanlar, 11 Temmuz 2010 günü Srebrenica katliamını anma etkinliklerine ve toplu mezarlarda bulunan 775 kişinin cenazelerinin defin törenine katıldı. Türk delegasyonu, bir süre öne Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak tarafından Türkiye’de ağırlanan Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Željko Komšić ile de bir araya geldi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Cemal Şenel de törende Srebrenica’da katledilenler adına oluşturulan anıta çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu. Türk delegasyon, bir haftalık ziyaret programının ardından 12 Temmuz 2010 günü Türkiye’ye döndü.

Türk delegasyonunun Bosna Hersek ziyaretlerine ilişkin fotoğraflar için tıklayınız…

“Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” fotoğraf sergisi açıldı

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Rotary Kulüpleri’nin “barış ve anlaşmazlıkların çözümü” hizmet çalışmaları kapsamında “Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” konulu fotoğraf sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açıldı. Eski Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak anısına düzenlenlenen sergide, fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in katıldıkları Marş Mira yürüyüşü ve yürüyüş […]

Devamı

Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı

Eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun Kurucu ve Onursal Başkanı, duayen sanayici, iş insanı Ahmet Kemal Baysak, yaşama veda edişinin birinci yılında anıldı. Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma etkinliğine Baysak’ın ailesi, dostları ve yakınlarının yanı sıra Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da katıldı. Ahmet […]

Devamı

47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni yapıldı

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni” sona erdi. Ocak ayında yaşama hayata veda eden Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak’ın anısına düzenlenen şölene Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Irak, İran, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Özbekistan, Romanya, Rusya ve Türkiye’den edebiyatçılar katıldı. […]

Devamı