Srebrenica katliamı kurbanlarını Srebrenica’da andılar

Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ve Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) işbirliğiyle, Srebrenica katliamının 15. anma yılı nedeniyle Bosna Hersek’e ve Srebrenica’ya ziyaret düzenlendi.

Türkiye’nin dört bir yanındaki TBHKDF çatısı altındaki derneklerin başkan ve üyelerinin yanı sıra işadamları, gazetecilerden oluşan yaklaşık 60 kişilik kafile bir hafta süreyle Bosna Hersek’in çeşitli kentlerini gezdi ve ziyaretlerde bulundu.
İzmir Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Adana Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Türkegül Kocaoğlu da ziyaretlere katılanlar arasında yer aldı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Cemal Şenel’in başkanlık ettiği delegasyon, 5 Temmuz 2010 günü İstanbul’da buluşarak Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya gitti. Bosna Hersek’in Konjic, Bugojno, Mostar, Travnik, Jajce, Višegrad, Goražde, Zenica kentlerini, bu kentlerdeki tarihi yapıları ve doğal güzellikleri görme ve ziyaret etme olanağı buldu.

Türk delegasyonu, Bosna Hersek’te bulunduğu süre içinde Konjic Belediye Başkanı Emir Bubalo, Jajce Belediye Başkanı Nisvet Hrnjić, Goražde Belediye Başkan Yardımcısı Sanid Zirak, Višegrad Belediye Başkanı Tomislav Popović, Višegrad Meclis Başkanı Bilal Memišević, Zenica Belediye Başkanı Husejin Smajlović ile görüştü.

Heyette bulunanlar, 11 Temmuz 2010 günü Srebrenica katliamını anma etkinliklerine ve toplu mezarlarda bulunan 775 kişinin cenazelerinin defin törenine katıldı. Türk delegasyonu, bir süre öne Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak tarafından Türkiye’de ağırlanan Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Željko Komšić ile de bir araya geldi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Cemal Şenel de törende Srebrenica’da katledilenler adına oluşturulan anıta çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu. Türk delegasyon, bir haftalık ziyaret programının ardından 12 Temmuz 2010 günü Türkiye’ye döndü.

Türk delegasyonunun Bosna Hersek ziyaretlerine ilişkin fotoğraflar için tıklayınız…

Baysak adını taşıyan kitabın imza gününde anıldı

Gazeteci Saadet Erciyas, kaleme aldığı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adlı kitabı 11 Mart 2023 Cumartesi günü Alsancak’ta Yakın Kitabevi’nde imzaladı. Merhum Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, adını taşıyan kitabın imza gününde ailesi, yakınları, dostları tarafından saygıyla ve özlemle anıldı. “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adını taşıyan anı-anlatı-biyografi tarzı kitap, 1994 […]

Devamı

Gazeteci Saadet Erciyas’ın yeni kitabı: “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak”

Gazeteci Saadet Erciyas’ın kaleme aldığı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adlı kitap Yakın Yayınevi’nce yayımlandı. Anı-anlatı-biyografi tarzı kitap, 1994 – 1999 dönemi Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, sanayici, siyaset ve iş insanı, doğma büyüme Karşıyakalı Ahmet Kemal Baysak’ın yaşamından farklı kesitleri içeriyor.  Saadet Erciyas, nehir söyleşi tarzında başladığı kitap çalışmasının Ahmet Kemal […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu İzmir’de toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) dokuzuncu dönem beşinci yönetim kurulu toplantısı İzmir’de yapıldı. İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Bornova Belediyesi Altındağ Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıya CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, İyi Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, İyi […]

Devamı