Boşnak öğrenciler Türk üniversitelerinde okumak istiyor

24092010tbhkdf01Bosna Hersek’in Bugojno kentindeki beş lisede öğrenim gören ve üniversiteye hazırlanan 350 öğrenci düzenlenen turla Türkiye’ye geldi. İstanbul, Bursa ve Balıkesir’in ardından İzmir’e gelen öğrenciler, Türkiye’deki üniversitelerde okumak istediklerini söyledi.

Bugojno Merkez Teknik Lisesi, Maglaj Lisesi, Fojnica Lisesi, Mjesovita Merkez Teknik Lisesi ve Visoko Merkez Teknik Lisesi’nden toplam 350 öğrenci karayoluyla Türkiye’ye geldi. Öğrenci kafilesine öğretmenleri Nahid Šupic, Ruvic Amir, Halima Brakmic, Merima Sijaric, Nijaz Sabanovic de eşlik etti.

Bosna Hersekli öğrenciler, İstanbul ve Bursa turlarının ardından Ayvalık’a geçti. Sarımsaklı bölgesindeki otellerde konaklayan öğrenciler, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Cemal Şenel’in daveti üzerine İzmir’e geldi. Boşnak öğrencileri Baysak ve Şenel’le birlikte İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Gençlik Kolları üyesi gençler “Dobro došli – Hoşgeldiniz” yazılı pankartla karşıladı.

Karşıyaka’daki İnsan Hakları Parkı’nda buluşan Boşnak öğrenciler İnsan Hakları Anıtı’nı, ardından Karşıyaka’ya önemli hizmetlerde bulunmuş belediye başkanlarının maskları ve isimlerinin yer aldığı Yerel Hizmet Anıtı’nı ziyaret etti. Öğrenciler, eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile maskının yer aldığı anıt önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Mithatpaşa Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin kardeş okulu Bugojno Merkez Teknik Lisesi’nden gelenleri de bulunduğu öğrenciler, öğretmenleri ve rehberleriyle birlikte Karşıyaka Çarşısı’nı gezdi, yemek yedi, alışveriş yaptı. Bosna Hersek’ten gelen öğrenciler, ilçe gezisi sırasında Karşıyaka halkı ve esnafı tarafından sempatiyle karşılandı. Karşıyaka’nın ardından Forum Bornova’yı gezen öğrenciler, İzmir’e veda ederek Ayvalık’a döndü.

Turu düzenleyen Lambada Turizm’in yetkilisi öğretmen Sead Fazlibegovic, lise son sınıf öğrencileri arasında yapılan anketin büyük çoğunluğunun Türkiye’deki üniversitelerde okumak istediğini ortaya koyduğunu söyledi. Fazlibegovic, öğrencilerin mimarlık, uluslar arası ilişkiler, uluslar arası finans gibi bölümlerde eğitim almayı arzuladıklarını, Türk üniversitelerinin Bosna Hersek’ten gelen öğrencilere daha fazla kontenjan tanıması, Bosna Hersek hükümetinin de daha fazla burs olanağı sağlamasını istediklerini belirtti.

Bosna Hersekli gençlerin ziyaretinin memnunluk verici olduğunu söyleyen Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, “Bu tür geliş gidişleri çoğaltmayı, gençlerimiz arasında başta kültürel olmak üzere her alanda alışverişi artırmayı amaçlıyoruz” dedi. Baysak, Boşnak gençlerin Türkiye’deki üniversitelerde eğitim görmeleri konusunda her türlü katkıya hazır olduklarını dile getirdi.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Cemal Şenel de Türkiye ile Bosna-Hersek arasında derin tarihi, kültürel ve insani bağlar bulunduğunu anımsatarak iki ülke gençleri arasındaki bağların iletişim güçlendirilmesini arzuladıklarını söyledi. Şenel, Bosna Hersekli öğrencilerin ziyaretinden memnunluk duyduklarını ve onlara Türkiye’de öğrenim görmeleri durumunda her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Baysak adını taşıyan kitabın imza gününde anıldı

Gazeteci Saadet Erciyas, kaleme aldığı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adlı kitabı 11 Mart 2023 Cumartesi günü Alsancak’ta Yakın Kitabevi’nde imzaladı. Merhum Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, adını taşıyan kitabın imza gününde ailesi, yakınları, dostları tarafından saygıyla ve özlemle anıldı. “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adını taşıyan anı-anlatı-biyografi tarzı kitap, 1994 […]

Devamı

Gazeteci Saadet Erciyas’ın yeni kitabı: “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak”

Gazeteci Saadet Erciyas’ın kaleme aldığı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adlı kitap Yakın Yayınevi’nce yayımlandı. Anı-anlatı-biyografi tarzı kitap, 1994 – 1999 dönemi Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, sanayici, siyaset ve iş insanı, doğma büyüme Karşıyakalı Ahmet Kemal Baysak’ın yaşamından farklı kesitleri içeriyor.  Saadet Erciyas, nehir söyleşi tarzında başladığı kitap çalışmasının Ahmet Kemal […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu İzmir’de toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) dokuzuncu dönem beşinci yönetim kurulu toplantısı İzmir’de yapıldı. İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Bornova Belediyesi Altındağ Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıya CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, İyi Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, İyi […]

Devamı