Prijedor’dan Baysak’a teşekkür ziyareti

Bosna Hersek’in Prijedor kenti yöneticileri Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı ziyaret etti. Prijedor Belediyesi Meclis Başkanı Dr. Azra Paşaliç, Manisa ve İzmir’den ikişer ressamı şehirlerinde düzenlenecek koloni çalışmalarında ağırlamak istediklerini söyledi.

Bosna Hersek’in Prijedor kentinden gelen heyet, kardeş kent oldukları Manisa’da 471. Mesir Şenliği’ne katıldı. Prijedor Belediyesi Meclis Başkanı Dr. Azra Paşaliç ve belediye meclis üyeleri Dr. Vlado Radiç, Nihad Foriç, Dr. Zlatko Şkeriç, Brane Radanoviç’ten oluşan heyet, şenlikten sonra İzmir’e gelerek Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı ziyaret etti.

Manisa ile kardeş şehir olmalarını Baysak’a borçlu olduklarını belirten Dr. Azra Paşaliç, Bosna Hersek ile Türkiye arasında her alanda işbirliği gelişmesine Bosna Hersek Fahri Konsolosuluğunun önemli katkı koyduğunu söyledi. Dr. Paşaliç, bu köprüyü kullanarak iki ülke ve iki kent arasında her alanda işbirliğinin yapılabileceğini dile getirdi.

Prijedor Belediye Meclis Başkanı Dr. Azra Paşaliç, Prijedor Belediyesi’nin her yıl mayıs ayında dünyanın ünlü resamlarının katıldığı ve bir hafta devam eden koloni çalışması yapıldığını anımsattı. Dr. Paşaliç, kardeş kent Manisa ve İzmir’den ikişer ressamın bu koloni çalışmalarına katılmasını arzu ettiklerini söyleyerek Baysak’tan bu katılımın sağlanması konusunda destek istedi.

Dr. Azra Paşaliç, Manisa ve İzmir’de ağırlanmaktan, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etmekten son derece mutlu olduklarını söyledi. Kendisi dışında heyette bulunan meclis üyelerinin Türkiye’ye ilk kez geldiklerini belirten Dr. Azra Paşaliç, onların da Türkiye’yi yakından tanıma fırsatını bulduklarını ve en kısa zamanında aileleri ile birlikte yeniden gelmek istediklerini sözlerine ekledi.

Prijedor heyetinin kendilerini ziyaretinden büyük mutluluk duydukların belirten Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Prijedor Belediye Meclis Başkanı Dr. Azra Paşaliç’e konsoloslukla kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Dr. Paşaliç ve beraberindekileri fahri konsoloslukta ağırlayan Baysak, şunları söyledi:

“Türkiye’deki belediyelerimiz fahri konsolosluğumuza müracaat ederek Bosna Hersek’ten kardeş şehir programı içinde kardeş olmayı arzuluyor. Biz de müracaat eden şehirlerin yapısını dikkate alarak eşleştirme yapmaya çalışıyoruz. Manisa ile Prijedor, böyle bir eşleştirme sonucu kardeş şehir oldular. İşbirliği yapmayı kabul ederek 14 Mayıs 2007 tarihinde kardeş şehir protokolü imzaladılar. İki şehir arasında karşılıklı ziyaretlerle yapılıyor. Kültürel, sosyal ve eğitim alanında işbirlikleri var. Bunun sonucunda da ekonomik işbirliklerinin başlayacağını ümit ediyoruz.”

“Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” fotoğraf sergisi açıldı

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Rotary Kulüpleri’nin “barış ve anlaşmazlıkların çözümü” hizmet çalışmaları kapsamında “Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” konulu fotoğraf sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açıldı. Eski Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak anısına düzenlenlenen sergide, fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in katıldıkları Marş Mira yürüyüşü ve yürüyüş […]

Devamı

Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı

Eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun Kurucu ve Onursal Başkanı, duayen sanayici, iş insanı Ahmet Kemal Baysak, yaşama veda edişinin birinci yılında anıldı. Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma etkinliğine Baysak’ın ailesi, dostları ve yakınlarının yanı sıra Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da katıldı. Ahmet […]

Devamı

47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni yapıldı

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni” sona erdi. Ocak ayında yaşama hayata veda eden Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak’ın anısına düzenlenen şölene Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Irak, İran, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Özbekistan, Romanya, Rusya ve Türkiye’den edebiyatçılar katıldı. […]

Devamı