Vali Kıraç’tan Baysak’a ziyaret

14042011vali01İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etti. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile görüşen Vali Kıraç, Türk iş adamlarının Bosna Hersek’teki fırsatları iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, ziyareti sırasında İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç’a konsolosluğun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun etkinliklerine ilişkin bilgi sunan Baysak, iki ülke arasında her alanda işbirliğinin gelişmesi için çaba harcadıklarını dile getirdi.

İzmir’de 50 fahri konsolos ile altı kariyer konsolosu bulunduğunu belirten İzmir Valisi Kıraç, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Baysak’ın çalışmalarını yakından izlediğini söyledi. Kıraç, geçtiğimiz hafta içinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İzmir’deki fahri konsoloslar ile kariyerden konsoloslarla toplantıda bir araya geldiğini anmsattı ve toplantının çok yararlı olduğunu kaydetti.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, 6-9 Nisan 2011 tarihleri arasında Sarajevo’da bu yıl ikincisi düzenlenen İş Forumu’na katılması nedeniyle İzmir’de yapılan bu toplantıda bulunamadığını ve bundan üzüntü duyduğunu dile getirdi. Baysak, Vali Kıraç’a Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katıldığı 2. Sarajevo İş Forumu’na ilişkin bilgi sundu.

Açılan konsoloslukların İzmir’in ve Türkiye’nin o ülkelerle ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunduğunu belirten İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Bosna Hersek, Balkanlar ve Türk dünyasının Türkiye için çok önemli olduğunu vurguladı. Bosna Hersek’in her alanda desteklenmesi gerektiğini anlatan Kıraç, Türk iş adamlarının Bosna Hersek’teki fırsatları iyi değerlendirmeleri ve bu ülkenin potansiyelinden yararlanmaları gerektiğini dile getirdi.

Baysak, İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç’a ziyareti anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Baysak, “Türkiye’deki Boşnaklar” albümü ile “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce olmak üç dilde hazırlanan kitapları armağan etti.

Vali Kıraç, Ahmet Kemal Baysak ve Terbay Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Baysak ile birlikte Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nun sanat galerisini gezdi, sergilenen eserler hakkında bilgi aldı.

Srebrenica katliamı kurbanları Bornova’da anıldı

Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 1995 yılında katledilen 8 bin 372 Boşnak Bornova’da anıldı. Bornova Belediyesi tarafından Çamdibi Atatürk Parkı içindeki Srebrenica Soykırım Anıtı önünde düzenlenen törende duygusal anlar yaşandı. 26 yıl önce yaşanan acılar, kırmızı karanfiller bırakılan anıtın bulunduğu alanda sergilenen resimlerle bir kez daha hatırlandı. Bornova Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen anma törenine Dünya Bosna […]

Devamı

Alagic: Srebrenica annelerinin cesareti hepimize ilham olmalı

Karşıyaka Belediyesi’nin Srebrenia katliamının 26. yılında düzenlediği anma etkinliğinde konuşan Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagic, Srebrenica annelerinin cesaretinin, adalet araşıyı yolunda ısrarlı mücadelesinin hepimize ilham olması gerektiğine inandığını söyledi. Alagic, “Srebrenica annelerini de unutmayalım. Onlar bize yaşanan vahşetleri ve bugün dahi yaşanan zulmü unutturmuyorlar” diye konuştu. Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 26 yıl önce yaşanan soykırımın […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu Adapazarı’nda toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) 2021 yılı Nisan ayında yapılması gerekirken koronavirüs (Covid-19) pandemisi kısıtlamaları nedeniyle ertelenen yönetim kurulu toplantısı 04 Temmuz 2021 Pazar günü Adapazarı’nda yapıldı. Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi Ramazan Öner Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen […]

Devamı