Bakan Günay Fahri Konsolos Baysak’ı ziyaret etti

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etti. Konsolosluğun sanat galerisinde, 1995 yılında 100’e yakın aydınla gittiği Bosna Hersek’te çekilen fotoğraflarının yer aldığı özel bölüm Bakan Günay için sürpriz oldu.

Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile görüştü. Bosna Hersek’in kendisi için ayrı bir yeri olduğunu belirten Bakan Günay, bu ülkeye yaptığı ziyaretleri ve görüşmeleri anlattı, anılarını, duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, ziyaret sırasında Günay’a konsolosluğun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yönetim kurulu üyesi olduğu Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun çalışmalarına ilişkin bilgi sunan Baysak, iki ülke arasında her alanda işbirliğinin gelişmesi için çaba harcadıklarını dile getirdi.

Bakan Günay, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Baysak’ın çalışmalarını yakından izlediğini, memnunluk duyduğunu ve kutladığını söyledi. Günay, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl 25 – 26 Haziran 2011 günleri Bosna Hersek’in Prusaç kentinde yapılacak Ayvaz Dede Şenlikleri’nin 501 yılı kulamalarına katkı vereceklerini söyledi. Günay 11, Temmuz’da gerçekleşktirilecek Srebrenica katliamının 16. yılı anma etkinliklerine destek verebileceklerini açıkladı.

Ahmet Kemal Baysak, ziyaretinden dolayı teşekkür ederek Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Baysak, “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” ve “Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu ve Bağlı Derneklerin Albümü”nü armağan etti.

Fahri konsolosluğun şeref defterine yazarak imzalayan Bakan Ertuğrul Günay, Baysak’a bakanlığınca yayımlanan “İzmir” kitabını verdi. Ahmet Kemal Baysak ile birlikte Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nun sanat galerisini gezdi, sergilenen eserler hakkında bilgi aldı. 1995 yılında 100’e yakın aydınla gittiği Bosna Hersek’te, gazeteci Hayrettin Karateke tarafından çekilen fotoğraflarının yer aldığı özel bölüm Bakan Günay için sürpriz oldu.

“Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” fotoğraf sergisi açıldı

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Rotary Kulüpleri’nin “barış ve anlaşmazlıkların çözümü” hizmet çalışmaları kapsamında “Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” konulu fotoğraf sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açıldı. Eski Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak anısına düzenlenlenen sergide, fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in katıldıkları Marş Mira yürüyüşü ve yürüyüş […]

Devamı

Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı

Eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun Kurucu ve Onursal Başkanı, duayen sanayici, iş insanı Ahmet Kemal Baysak, yaşama veda edişinin birinci yılında anıldı. Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma etkinliğine Baysak’ın ailesi, dostları ve yakınlarının yanı sıra Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da katıldı. Ahmet […]

Devamı

47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni yapıldı

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni” sona erdi. Ocak ayında yaşama hayata veda eden Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak’ın anısına düzenlenen şölene Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Irak, İran, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Özbekistan, Romanya, Rusya ve Türkiye’den edebiyatçılar katıldı. […]

Devamı