Pita gecesi yerine Somali’ye yardım

Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Halilbeyli Köyü Muhtarlığı ile düzenleyecekleri geleneksel pita gecesini iptal etti. Etkinlik için harcanacak para, vatandaşların katkılarıyla birlikte 11 bin lirayı buldu, açlık ve kuraklıkla mücadele eden Somali’ye yardım kampanyasına bağışlandı.

Somali’de açlık ve kuraklık nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Baysak, “Somali’de büyük bir felaket, insanlık dramı yaşanıyor. Biz de buna kayıtsız kalamazdık” diye konuştu “Biz pitayı her zaman yeriz, ama Somalili çocukların bu imkanı yok” diyen Baysak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Derneğimizin kuruluşunun dokuzuncu yıldönümünü 3 Eylül günü, Halilbeyli Köyü Muhtarlığı ile düzenleyeceğimiz geleneksel pita gecesi ile birlikte kutlayacaktık. Ancak, her gün onlarca çocuğun hayatını kaybettiği Somali’deki dramı görmezlik gelemezdik. Orada insanlar açlıktan, susuzluktan hayatını kaybederken pita gecesini yapmak anlamsız geldi. İçimiz elvermedi, o nedenle iptal ettiik.”

Muharrem Baysak, pita gecesi için harcanması öngörülen parayı üzerine bir o kadar daha ekleyip Somali’ye yardım kampanyasına katkıda bulunmaya karar verdiklerini anlattı. Baysak, toplam 11 bin lirayı Halilbeyli Köyü Muhtarı Sabit Şahin, Muhtar Yardımcısı Ramiz Atak, köy sakinlerinden Necmi Çetin, Mustafa Celep ve Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Semizler ile birlikte İlçe Müftüsü Ahmet Vefa Özdemir’e teslim etti.

Müftü Özdemir, bir dilim ekmek, bir yudum su bulamayan insanlarin açlıktan, susuzluktan öldüğü Somali’ye yapılan bu yardımın çok önemli olduğunu söyledi. Turgutlu Müftüsü Ahmet Vefa Özdemir, Baysak’a ve arkadaşlarına katkılarından dolayı teşekkür etti.

“Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” fotoğraf sergisi açıldı

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Rotary Kulüpleri’nin “barış ve anlaşmazlıkların çözümü” hizmet çalışmaları kapsamında “Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” konulu fotoğraf sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açıldı. Eski Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak anısına düzenlenlenen sergide, fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in katıldıkları Marş Mira yürüyüşü ve yürüyüş […]

Devamı

Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı

Eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun Kurucu ve Onursal Başkanı, duayen sanayici, iş insanı Ahmet Kemal Baysak, yaşama veda edişinin birinci yılında anıldı. Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma etkinliğine Baysak’ın ailesi, dostları ve yakınlarının yanı sıra Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da katıldı. Ahmet […]

Devamı

47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni yapıldı

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni” sona erdi. Ocak ayında yaşama hayata veda eden Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak’ın anısına düzenlenen şölene Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Irak, İran, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Özbekistan, Romanya, Rusya ve Türkiye’den edebiyatçılar katıldı. […]

Devamı