Pita gecesi yerine Somali’ye yardım

Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Halilbeyli Köyü Muhtarlığı ile düzenleyecekleri geleneksel pita gecesini iptal etti. Etkinlik için harcanacak para, vatandaşların katkılarıyla birlikte 11 bin lirayı buldu, açlık ve kuraklıkla mücadele eden Somali’ye yardım kampanyasına bağışlandı.

Somali’de açlık ve kuraklık nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Baysak, “Somali’de büyük bir felaket, insanlık dramı yaşanıyor. Biz de buna kayıtsız kalamazdık” diye konuştu “Biz pitayı her zaman yeriz, ama Somalili çocukların bu imkanı yok” diyen Baysak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Derneğimizin kuruluşunun dokuzuncu yıldönümünü 3 Eylül günü, Halilbeyli Köyü Muhtarlığı ile düzenleyeceğimiz geleneksel pita gecesi ile birlikte kutlayacaktık. Ancak, her gün onlarca çocuğun hayatını kaybettiği Somali’deki dramı görmezlik gelemezdik. Orada insanlar açlıktan, susuzluktan hayatını kaybederken pita gecesini yapmak anlamsız geldi. İçimiz elvermedi, o nedenle iptal ettiik.”

Muharrem Baysak, pita gecesi için harcanması öngörülen parayı üzerine bir o kadar daha ekleyip Somali’ye yardım kampanyasına katkıda bulunmaya karar verdiklerini anlattı. Baysak, toplam 11 bin lirayı Halilbeyli Köyü Muhtarı Sabit Şahin, Muhtar Yardımcısı Ramiz Atak, köy sakinlerinden Necmi Çetin, Mustafa Celep ve Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Semizler ile birlikte İlçe Müftüsü Ahmet Vefa Özdemir’e teslim etti.

Müftü Özdemir, bir dilim ekmek, bir yudum su bulamayan insanlarin açlıktan, susuzluktan öldüğü Somali’ye yapılan bu yardımın çok önemli olduğunu söyledi. Turgutlu Müftüsü Ahmet Vefa Özdemir, Baysak’a ve arkadaşlarına katkılarından dolayı teşekkür etti.

Baysak adını taşıyan kitabın imza gününde anıldı

Gazeteci Saadet Erciyas, kaleme aldığı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adlı kitabı 11 Mart 2023 Cumartesi günü Alsancak’ta Yakın Kitabevi’nde imzaladı. Merhum Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, adını taşıyan kitabın imza gününde ailesi, yakınları, dostları tarafından saygıyla ve özlemle anıldı. “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adını taşıyan anı-anlatı-biyografi tarzı kitap, 1994 […]

Devamı

Gazeteci Saadet Erciyas’ın yeni kitabı: “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak”

Gazeteci Saadet Erciyas’ın kaleme aldığı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adlı kitap Yakın Yayınevi’nce yayımlandı. Anı-anlatı-biyografi tarzı kitap, 1994 – 1999 dönemi Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, sanayici, siyaset ve iş insanı, doğma büyüme Karşıyakalı Ahmet Kemal Baysak’ın yaşamından farklı kesitleri içeriyor.  Saadet Erciyas, nehir söyleşi tarzında başladığı kitap çalışmasının Ahmet Kemal […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu İzmir’de toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) dokuzuncu dönem beşinci yönetim kurulu toplantısı İzmir’de yapıldı. İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Bornova Belediyesi Altındağ Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıya CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, İyi Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, İyi […]

Devamı