Adapazarı’ndan Bosna’ya iki TIR dolusu yardım

28092011yardim01Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) öncülüğünde Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür Yardımlaşma Derneği, Bosna Hersek’teki soydaşlarımıza yönelik yardım kampanyası düzenledi. İşadamlarının ve duyarlı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kampanyada toplanan iki TIR dolusu gıda ve sağlık malzemesi yola çıkarıldı.

Bosna Hersek’te 6 Nisan 1992’de başlayıp 15 Aralık 1995’e kadar süren savaş ve soykırımın üzerinden 16 yıl geçti. Büyük acılar yaşayan, yokluk ve yoksullukla mücadele eden savaş mağduru soydaşlarımızın yaraları aradan geçen bunca yıla rağmen bir türlü sarılamadı.

Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür Yardımlaşma Derneği, savaş mağduru soydaşlarımız için, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu öncülüğünde bir yardım kampanyası başlattı. Kampanya, başta Adapazarılı iş adamları olmak üzere pek çok kesimden büyük ilgi gördü.

Yardım kampanyasında iki TIR dolusu gıda ve sağlık malzemeleri toplandı. Ferizli’deki depoda toplanan ve TIR’lara yüklenen yardım malzemeleri Bosna Hersek’e ulaştırılmak üzere yola çıkarıldı.

Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Behiye Çark, yardım malzemelerinin Bosna Hersek’in Doboj bölgesindeki Međunarodni Forum Solidarnosti – EMMAUS Barınma Merkezi’ne ulaştırılacağını söyledi. Çark, kampanyaya öncülük eden Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Muzaffer Güneş’e ve katkı veren işadamlarıyla duyarlı vatandaşlara teşekkür etti.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Güneş de kampanya ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Bosna Hersek halkının acısını hala içinde taşıdığı ve hiç unutamayacağı insanlık dramının sonrasında kimsesiz, bakıma muhtaç ve savaş mağduru insanlar icin bu yardımı düzenledik. Yardım kampanyasında iş adamlarımız, dernek yönetim kurulu üyelerimiz ve bir çok vatandaşlarımız katkıda bulunmuşlardır. Katılan herkese teşekkür ediyorum. Bosna Hersek’teki soydaşlarımız için ne yapsak az. Bu tür kampanyaları sürdüreceğiz.”

.

“Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” fotoğraf sergisi açıldı

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Rotary Kulüpleri’nin “barış ve anlaşmazlıkların çözümü” hizmet çalışmaları kapsamında “Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” konulu fotoğraf sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açıldı. Eski Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak anısına düzenlenlenen sergide, fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in katıldıkları Marş Mira yürüyüşü ve yürüyüş […]

Devamı

Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı

Eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun Kurucu ve Onursal Başkanı, duayen sanayici, iş insanı Ahmet Kemal Baysak, yaşama veda edişinin birinci yılında anıldı. Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma etkinliğine Baysak’ın ailesi, dostları ve yakınlarının yanı sıra Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da katıldı. Ahmet […]

Devamı

47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni yapıldı

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni” sona erdi. Ocak ayında yaşama hayata veda eden Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak’ın anısına düzenlenen şölene Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Irak, İran, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Özbekistan, Romanya, Rusya ve Türkiye’den edebiyatçılar katıldı. […]

Devamı