Adapazarı’ndan Bosna’ya iki TIR dolusu yardım

28092011yardim01Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) öncülüğünde Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür Yardımlaşma Derneği, Bosna Hersek’teki soydaşlarımıza yönelik yardım kampanyası düzenledi. İşadamlarının ve duyarlı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kampanyada toplanan iki TIR dolusu gıda ve sağlık malzemesi yola çıkarıldı.

Bosna Hersek’te 6 Nisan 1992’de başlayıp 15 Aralık 1995’e kadar süren savaş ve soykırımın üzerinden 16 yıl geçti. Büyük acılar yaşayan, yokluk ve yoksullukla mücadele eden savaş mağduru soydaşlarımızın yaraları aradan geçen bunca yıla rağmen bir türlü sarılamadı.

Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür Yardımlaşma Derneği, savaş mağduru soydaşlarımız için, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu öncülüğünde bir yardım kampanyası başlattı. Kampanya, başta Adapazarılı iş adamları olmak üzere pek çok kesimden büyük ilgi gördü.

Yardım kampanyasında iki TIR dolusu gıda ve sağlık malzemeleri toplandı. Ferizli’deki depoda toplanan ve TIR’lara yüklenen yardım malzemeleri Bosna Hersek’e ulaştırılmak üzere yola çıkarıldı.

Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Behiye Çark, yardım malzemelerinin Bosna Hersek’in Doboj bölgesindeki Međunarodni Forum Solidarnosti – EMMAUS Barınma Merkezi’ne ulaştırılacağını söyledi. Çark, kampanyaya öncülük eden Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Muzaffer Güneş’e ve katkı veren işadamlarıyla duyarlı vatandaşlara teşekkür etti.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Güneş de kampanya ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Bosna Hersek halkının acısını hala içinde taşıdığı ve hiç unutamayacağı insanlık dramının sonrasında kimsesiz, bakıma muhtaç ve savaş mağduru insanlar icin bu yardımı düzenledik. Yardım kampanyasında iş adamlarımız, dernek yönetim kurulu üyelerimiz ve bir çok vatandaşlarımız katkıda bulunmuşlardır. Katılan herkese teşekkür ediyorum. Bosna Hersek’teki soydaşlarımız için ne yapsak az. Bu tür kampanyaları sürdüreceğiz.”

.

Srebrenica katliamı kurbanları Bornova’da anıldı

Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 1995 yılında katledilen 8 bin 372 Boşnak Bornova’da anıldı. Bornova Belediyesi tarafından Çamdibi Atatürk Parkı içindeki Srebrenica Soykırım Anıtı önünde düzenlenen törende duygusal anlar yaşandı. 26 yıl önce yaşanan acılar, kırmızı karanfiller bırakılan anıtın bulunduğu alanda sergilenen resimlerle bir kez daha hatırlandı. Bornova Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen anma törenine Dünya Bosna […]

Devamı

Alagic: Srebrenica annelerinin cesareti hepimize ilham olmalı

Karşıyaka Belediyesi’nin Srebrenia katliamının 26. yılında düzenlediği anma etkinliğinde konuşan Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagic, Srebrenica annelerinin cesaretinin, adalet araşıyı yolunda ısrarlı mücadelesinin hepimize ilham olması gerektiğine inandığını söyledi. Alagic, “Srebrenica annelerini de unutmayalım. Onlar bize yaşanan vahşetleri ve bugün dahi yaşanan zulmü unutturmuyorlar” diye konuştu. Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 26 yıl önce yaşanan soykırımın […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu Adapazarı’nda toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) 2021 yılı Nisan ayında yapılması gerekirken koronavirüs (Covid-19) pandemisi kısıtlamaları nedeniyle ertelenen yönetim kurulu toplantısı 04 Temmuz 2021 Pazar günü Adapazarı’nda yapıldı. Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi Ramazan Öner Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen […]

Devamı