Adapazarı’ndan Bosna’ya iki TIR dolusu yardım

28092011yardim01Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) öncülüğünde Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür Yardımlaşma Derneği, Bosna Hersek’teki soydaşlarımıza yönelik yardım kampanyası düzenledi. İşadamlarının ve duyarlı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kampanyada toplanan iki TIR dolusu gıda ve sağlık malzemesi yola çıkarıldı.

Bosna Hersek’te 6 Nisan 1992’de başlayıp 15 Aralık 1995’e kadar süren savaş ve soykırımın üzerinden 16 yıl geçti. Büyük acılar yaşayan, yokluk ve yoksullukla mücadele eden savaş mağduru soydaşlarımızın yaraları aradan geçen bunca yıla rağmen bir türlü sarılamadı.

Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür Yardımlaşma Derneği, savaş mağduru soydaşlarımız için, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu öncülüğünde bir yardım kampanyası başlattı. Kampanya, başta Adapazarılı iş adamları olmak üzere pek çok kesimden büyük ilgi gördü.

Yardım kampanyasında iki TIR dolusu gıda ve sağlık malzemeleri toplandı. Ferizli’deki depoda toplanan ve TIR’lara yüklenen yardım malzemeleri Bosna Hersek’e ulaştırılmak üzere yola çıkarıldı.

Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Behiye Çark, yardım malzemelerinin Bosna Hersek’in Doboj bölgesindeki Međunarodni Forum Solidarnosti – EMMAUS Barınma Merkezi’ne ulaştırılacağını söyledi. Çark, kampanyaya öncülük eden Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Muzaffer Güneş’e ve katkı veren işadamlarıyla duyarlı vatandaşlara teşekkür etti.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Güneş de kampanya ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Bosna Hersek halkının acısını hala içinde taşıdığı ve hiç unutamayacağı insanlık dramının sonrasında kimsesiz, bakıma muhtaç ve savaş mağduru insanlar icin bu yardımı düzenledik. Yardım kampanyasında iş adamlarımız, dernek yönetim kurulu üyelerimiz ve bir çok vatandaşlarımız katkıda bulunmuşlardır. Katılan herkese teşekkür ediyorum. Bosna Hersek’teki soydaşlarımız için ne yapsak az. Bu tür kampanyaları sürdüreceğiz.”

.

Baysak adını taşıyan kitabın imza gününde anıldı

Gazeteci Saadet Erciyas, kaleme aldığı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adlı kitabı 11 Mart 2023 Cumartesi günü Alsancak’ta Yakın Kitabevi’nde imzaladı. Merhum Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, adını taşıyan kitabın imza gününde ailesi, yakınları, dostları tarafından saygıyla ve özlemle anıldı. “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adını taşıyan anı-anlatı-biyografi tarzı kitap, 1994 […]

Devamı

Gazeteci Saadet Erciyas’ın yeni kitabı: “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak”

Gazeteci Saadet Erciyas’ın kaleme aldığı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adlı kitap Yakın Yayınevi’nce yayımlandı. Anı-anlatı-biyografi tarzı kitap, 1994 – 1999 dönemi Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, sanayici, siyaset ve iş insanı, doğma büyüme Karşıyakalı Ahmet Kemal Baysak’ın yaşamından farklı kesitleri içeriyor.  Saadet Erciyas, nehir söyleşi tarzında başladığı kitap çalışmasının Ahmet Kemal […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu İzmir’de toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) dokuzuncu dönem beşinci yönetim kurulu toplantısı İzmir’de yapıldı. İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Bornova Belediyesi Altındağ Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıya CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, İyi Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, İyi […]

Devamı