Boşnak gençler efsanevi futbolcu Biyediç’i unutmadı

Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosluğu’nun “Gençler ata topraklarıyla buluşuyor” söylemiyle düzenlediği Bosna Hersek ziyaret programına katılan gençler, efsanevi futbolcu ve teknik direktör merhum Nejat Biyedic’i unutmadı. Boşnak gençler, Biyedic’in Mostar kentindeki mezarını ziyaret etti, çiçek bıraktı, saygı duruşunda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkısıyla Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosluğu ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen ziyaret programı, Türkiye’nin dört bir yanından gelen Boşnak gençleri ata topraklarıyla buluşturdu. İstanbul’da bir araya gelen Boşnak gençler, hava yoluyla Bosna Hersek’in başkenti Sarajevo’ya gitti.

Federasyona bağlı derneklerden seçilen gençler, 14 – 22 Eylül 2011 tarihleri arasında Bosna Hersek’in çeşitli kentlerini ziyaret etti. Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın eşlik ettiği gençler, ata topraklarında bir dizi ziyarette bulundu.

Programa katılanlar, başkent Sarajevo başta olmak üzere, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük soykırımın yaşandığı Srebrenica, Konjic, Jablanica, Pocitelj, Blagaj, Mostar, Vişegrad, Gorazde, Tuzla, Zenica, Travnik, Donji Vakuf, Jajce, Gorni Vakuf, Bugojno kentlerini görme fırsatı buldu. Boşnak gençler, tarihi Mostar kentinden Sarajevo’ya dönerken efsanevi futbolcu ve teknik direktör merhum Nejat Biyedic’i anmayı unutmadı.

Ata topraklarıyla buluşan gençler, Türk futbolunda “imparator” diye anılan ve 15 Ağustos 2011 günü Mostar kentinde yaşamını yitiren Nejat Biyedic’in mezarını ziyaret etti. Gençler, Bursaspor’un yanı sıra Karşıyaka, Konyaspor, Karabükspor, Adanaspor, Diyarbakırspor, Sakaryaspor ve Eskişehirspor’da görev yapan Mostarlı Bjedic’in mezarına çiçek koydu ve saygı duruşunda bulundu.

Nejat Biyedic’in mezarına çiçek koyma görevi, grup adına Bursa Bosna Sancak Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği’nden gelen gençlere verildi. Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, efendi kişiliğiyle ve üstün yetenekleriyle tanınan Biyediç’in Türk futboluna önemli hizmetlerde bulunduğunu dile getirdi. Baysak, “Biyediç’in gerek futbolcu, gerekse teknik adam olarak Türk futboluna verdiği hizmetler unutulmayacak ve daima hayırla hatırlanacaktır” dedi.

Nejat Biyediç (Nenad Bijedić) kimdir?

1959 yılında Mostar’da doğan Nejat Biyediç, 1979’dan 1986’ya kadar Mostar Velez Spor Kulübü’nde futbol oynadı. 1986 yılında Bursaspor’a transfer olan, beş yıl aralıksız Bursaspor forması giyen ünlü futbolcu 1991 yılında futbola veda etti. 1994 yılında Bursaspor’da yardımcı antrenör olarak başlayan Nejat Biyediç, daha sonra Karşıyaka, Karabükspor, Adanaspor, Konyaspor, Diyarbakırspor, Sakaryaspor ve son olarak da Eskişehirspor’da teknik direktörlük yaptı. 2007 yılında lösemi hastalığına yakalanan Biyediç, beş yıllık yaşam mücadelesini 15 Ağustos 2011 günü yitirdi. Nejat Biyediç, doğup büyüdüğü Mostar kentinde, 52 yaşında yaşama veda etti

“Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” fotoğraf sergisi açıldı

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Rotary Kulüpleri’nin “barış ve anlaşmazlıkların çözümü” hizmet çalışmaları kapsamında “Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” konulu fotoğraf sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açıldı. Eski Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak anısına düzenlenlenen sergide, fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in katıldıkları Marş Mira yürüyüşü ve yürüyüş […]

Devamı

Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı

Eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun Kurucu ve Onursal Başkanı, duayen sanayici, iş insanı Ahmet Kemal Baysak, yaşama veda edişinin birinci yılında anıldı. Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma etkinliğine Baysak’ın ailesi, dostları ve yakınlarının yanı sıra Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da katıldı. Ahmet […]

Devamı

47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni yapıldı

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni” sona erdi. Ocak ayında yaşama hayata veda eden Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak’ın anısına düzenlenen şölene Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Irak, İran, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Özbekistan, Romanya, Rusya ve Türkiye’den edebiyatçılar katıldı. […]

Devamı