Boşnak gençler efsanevi futbolcu Biyediç’i unutmadı

Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosluğu’nun “Gençler ata topraklarıyla buluşuyor” söylemiyle düzenlediği Bosna Hersek ziyaret programına katılan gençler, efsanevi futbolcu ve teknik direktör merhum Nejat Biyedic’i unutmadı. Boşnak gençler, Biyedic’in Mostar kentindeki mezarını ziyaret etti, çiçek bıraktı, saygı duruşunda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkısıyla Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosluğu ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen ziyaret programı, Türkiye’nin dört bir yanından gelen Boşnak gençleri ata topraklarıyla buluşturdu. İstanbul’da bir araya gelen Boşnak gençler, hava yoluyla Bosna Hersek’in başkenti Sarajevo’ya gitti.

Federasyona bağlı derneklerden seçilen gençler, 14 – 22 Eylül 2011 tarihleri arasında Bosna Hersek’in çeşitli kentlerini ziyaret etti. Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın eşlik ettiği gençler, ata topraklarında bir dizi ziyarette bulundu.

Programa katılanlar, başkent Sarajevo başta olmak üzere, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük soykırımın yaşandığı Srebrenica, Konjic, Jablanica, Pocitelj, Blagaj, Mostar, Vişegrad, Gorazde, Tuzla, Zenica, Travnik, Donji Vakuf, Jajce, Gorni Vakuf, Bugojno kentlerini görme fırsatı buldu. Boşnak gençler, tarihi Mostar kentinden Sarajevo’ya dönerken efsanevi futbolcu ve teknik direktör merhum Nejat Biyedic’i anmayı unutmadı.

Ata topraklarıyla buluşan gençler, Türk futbolunda “imparator” diye anılan ve 15 Ağustos 2011 günü Mostar kentinde yaşamını yitiren Nejat Biyedic’in mezarını ziyaret etti. Gençler, Bursaspor’un yanı sıra Karşıyaka, Konyaspor, Karabükspor, Adanaspor, Diyarbakırspor, Sakaryaspor ve Eskişehirspor’da görev yapan Mostarlı Bjedic’in mezarına çiçek koydu ve saygı duruşunda bulundu.

Nejat Biyedic’in mezarına çiçek koyma görevi, grup adına Bursa Bosna Sancak Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği’nden gelen gençlere verildi. Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, efendi kişiliğiyle ve üstün yetenekleriyle tanınan Biyediç’in Türk futboluna önemli hizmetlerde bulunduğunu dile getirdi. Baysak, “Biyediç’in gerek futbolcu, gerekse teknik adam olarak Türk futboluna verdiği hizmetler unutulmayacak ve daima hayırla hatırlanacaktır” dedi.

Nejat Biyediç (Nenad Bijedić) kimdir?

1959 yılında Mostar’da doğan Nejat Biyediç, 1979’dan 1986’ya kadar Mostar Velez Spor Kulübü’nde futbol oynadı. 1986 yılında Bursaspor’a transfer olan, beş yıl aralıksız Bursaspor forması giyen ünlü futbolcu 1991 yılında futbola veda etti. 1994 yılında Bursaspor’da yardımcı antrenör olarak başlayan Nejat Biyediç, daha sonra Karşıyaka, Karabükspor, Adanaspor, Konyaspor, Diyarbakırspor, Sakaryaspor ve son olarak da Eskişehirspor’da teknik direktörlük yaptı. 2007 yılında lösemi hastalığına yakalanan Biyediç, beş yıllık yaşam mücadelesini 15 Ağustos 2011 günü yitirdi. Nejat Biyediç, doğup büyüdüğü Mostar kentinde, 52 yaşında yaşama veda etti

Srebrenica katliamı kurbanları Bornova’da anıldı

Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 1995 yılında katledilen 8 bin 372 Boşnak Bornova’da anıldı. Bornova Belediyesi tarafından Çamdibi Atatürk Parkı içindeki Srebrenica Soykırım Anıtı önünde düzenlenen törende duygusal anlar yaşandı. 26 yıl önce yaşanan acılar, kırmızı karanfiller bırakılan anıtın bulunduğu alanda sergilenen resimlerle bir kez daha hatırlandı. Bornova Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen anma törenine Dünya Bosna […]

Devamı

Alagic: Srebrenica annelerinin cesareti hepimize ilham olmalı

Karşıyaka Belediyesi’nin Srebrenia katliamının 26. yılında düzenlediği anma etkinliğinde konuşan Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagic, Srebrenica annelerinin cesaretinin, adalet araşıyı yolunda ısrarlı mücadelesinin hepimize ilham olması gerektiğine inandığını söyledi. Alagic, “Srebrenica annelerini de unutmayalım. Onlar bize yaşanan vahşetleri ve bugün dahi yaşanan zulmü unutturmuyorlar” diye konuştu. Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 26 yıl önce yaşanan soykırımın […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu Adapazarı’nda toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) 2021 yılı Nisan ayında yapılması gerekirken koronavirüs (Covid-19) pandemisi kısıtlamaları nedeniyle ertelenen yönetim kurulu toplantısı 04 Temmuz 2021 Pazar günü Adapazarı’nda yapıldı. Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi Ramazan Öner Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen […]

Devamı