Bosna Hersekli Bakan’dan Baysak’a teşekkür belgesi

Ahmet Kemal Baysak - Prof. Dr. Safet HalilovicSARAJEVO – Bosna Hersek İnsan Hakları ve Göçmenlerden Sorumlu Bakan Prof. Dr. Safet Halilovic, Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’a ülkesi ve insanları için yaptıklarından dolayı teşekkür etti. Bakan Prof. Dr. Halilovic, Baysak’ı bakanlığın teşekkür belgesiyle onurlandırdı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca desteklenen “Gençler ata topraklarıyla buluşuyor” temalı projeye katılan gençlerle Bosna Hersek’in başkenti Sarajevo’ya giden Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, İnsan Hakları ve Göçmenlerden Sorumlu Bakan Prof. Dr. Safet Halilovic tarafından bakanlığa davet edildi. Baysak’ın savaş sırasında Sırplar’ın, Hırvatlar’ın el koyduğu topraklardan ayrılmak zorunda kalan Boşnak soydaşlarına sahip çıktığını, onların Türkiye’ye, İzmir’e götürülmesi ve barındırılması için uğraş verdiğini anlatan Bakan Prof. Dr. Halilovic, davetle ilgili şunları söyledi:

“Çıkarılan yasayla dünyadaki ilk fahri konsolosumuz olan Sayın Baysak, iki ülke arasında her alanda işbirliğinin gelişmesi için örnek çalışmalar yapıyor. Kardeş şehir, kardeş üniversite, kardeş okul, kardeş meslek odaları ilişkileri kurulmasına öncülük ediyor. Bakanlığımızca yakından izlenen bütün bu çalışmalar nedeniyle kendisine bu belgeyi vererek teşekkür etmek istedik.”

Ahmet Kemal Baysak’ın fahri konsolosluk görevini üstlenmeden çok önce de Bosna Hersek için çok önemli çalışmalar yaptığını belirten Bosna Hersek İnsan Hakları ve Göçmenlerden Sorumlu Bakan Prof. Dr. Safet Halilovic, savaş sırasında, en zor günlerde Bosna Hersek’i ziyaret eden ve yardımlarını esirgemeyen Baysak’ın ülke yöneticilerince sevildiğini ve sayıldığını dile getirdi. Bakan Prof. Dr. Haliloviç, Baysak’a bakanlığının teşekkür belgesini verirken İzmir’i ziyaretindeki izlenimlerini şöyle anlattı:

“İki yıl önce İzmir’e gittiğimde fahri konsolosluğumuzu ziyaret ettim. Sayın Baysak’ın çalışmalarını yerinde görme fırsatı buldum. Konsolosluğumuzun Bosna Hersek’i en iyi tanıtacak şekilde düzenlendiğini, toplantı salonları, hatta sanat galerisi bulunduğunu gördüm. Büyükelçilikler gibi etkileyici bir atmosfer ve çalışma ortamı vardı. Konsolosluğun iki çalışanının Türkiye’de yaşayan Bosna Hersekli gençler arasından seçildiğini gördüm ve çok sevindim.”

Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, teşekkür belgesi verilmesinin kendisini son derece onurlandırdığını belirterek Bakan Prof. Dr. Halilovic’e teşekkür etti. Baysak, “Tarih, kültür ve akrabalık bağlarıyla bağlı olduğumuz Bosna Hersek ile ülkemiz Türkiye arasında ilişkilerin her alanda geliştirilmesi için çalışmalarımızı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceğiz” dedi.

Srebrenica katliamı kurbanları Bornova’da anıldı

Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 1995 yılında katledilen 8 bin 372 Boşnak Bornova’da anıldı. Bornova Belediyesi tarafından Çamdibi Atatürk Parkı içindeki Srebrenica Soykırım Anıtı önünde düzenlenen törende duygusal anlar yaşandı. 26 yıl önce yaşanan acılar, kırmızı karanfiller bırakılan anıtın bulunduğu alanda sergilenen resimlerle bir kez daha hatırlandı. Bornova Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen anma törenine Dünya Bosna […]

Devamı

Alagic: Srebrenica annelerinin cesareti hepimize ilham olmalı

Karşıyaka Belediyesi’nin Srebrenia katliamının 26. yılında düzenlediği anma etkinliğinde konuşan Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagic, Srebrenica annelerinin cesaretinin, adalet araşıyı yolunda ısrarlı mücadelesinin hepimize ilham olması gerektiğine inandığını söyledi. Alagic, “Srebrenica annelerini de unutmayalım. Onlar bize yaşanan vahşetleri ve bugün dahi yaşanan zulmü unutturmuyorlar” diye konuştu. Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 26 yıl önce yaşanan soykırımın […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu Adapazarı’nda toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) 2021 yılı Nisan ayında yapılması gerekirken koronavirüs (Covid-19) pandemisi kısıtlamaları nedeniyle ertelenen yönetim kurulu toplantısı 04 Temmuz 2021 Pazar günü Adapazarı’nda yapıldı. Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi Ramazan Öner Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen […]

Devamı