Baysak’tan Yeryüzü Sahnesi’ne teşekkür

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, “Ölü Kadınların Şarkısı” adlı oyunla Bosnalı kadınların dramına dikkat çeken “Yeryüzü Sahnesi, İzmir” tiyatro topluluğuna teşekkür etti. Baysak, “Bosna Hersek’in bir çok bölgesinde ve Srebrenica’da yaşanan soykırımı unutmadık, unutmayacak, unutturmayacağız” dedi.

İzmir’in yeni özel tiyatrosu “Yeryüzü Sahnesi, İzmir”, 2011-2012 tiyatro mevsiminde “Ölü Kadınların Şarkısı” adlı yetişkin oyununu sahneliyor. ABD PEN Başkanı Eve Ensler’in yazdığı, Nihal Geyran Koldaş’ın dilimize çevirdiği “Ölü Kadınların Şarkısı”nı dramaturg Haluk Işık sahneye koydu ve yönetti. “Ölü Kadınların Şarkısı” adlı oyunda Aydan Uğurtan, Fatma Kaya, Yasemin Toprak, Aslıhan Işık, Tuğba Saçaklı ve Yıldız Akbıyık rol alıyor. Lida Demirovic Güventürk’ün danışmanlığını yaptığı oyunun çevre düzeni ve giysi tasarımı Aslıhan Işık’a ait.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bosna Hersek’teki savaş sırasında yaşanan dramın altı kadın üzerinden anlatıldığı oyunu Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi’nde izledi. Oyundan sonra izleyicileri selamlayan oyuncuları kutlayan Baysak, tiyatronun genel sanat yönetmeni, dramaturg Haluk Işık’a fahri konsolosluğun teşekkür belgesini verirken şunları söyledi:

“Bosna Hersek’te 6 Nisan 1992’de başlayıp 15 Aralık 1995’e kadar süren savaş büyük acılara yol açtı. Bosna Hersek’in bir çok bölgesinde ve 11 Temmuz 1995’te Srebrenica’da Sırplar’ın yaşattığı soykırımın acıları çok taze. Batı dünyası Srebrenica’da yaşanan soykırımı önce inkar etti, şimdi unutturmaya çalışıyor. Ama unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Sahneye uyarlayıp yönettiğiniz ve başarıyla sahnelediğiniz oyunla unutmadığınız, unutturmadığınız ve unutulmamasını sağladığınız için teşekkür ediyorum, çalışmalarınızda sonsuz başarılar diliyorum.”

“Yeryüzü Sahnesi, İzmir” Genel Sanat Yönetmeni Haluk Işık, uzun bir hazırlık döneminden sonra, “önce çocuklar ve kadınlar” anlayışıyla seyirciyle buluştuklarını söyledi. Bu yılın temasının hepimizin çok duyarlı olması gereken “şiddete ve savaşa hayır, barışa evet” olduğunu söyleyen Haluk Işık, “Ölü Kadınların Şarkısı” iki perdelik oyunun ülkemizde ve dünyada şiddete, tecavüze ve sömürüye uğramış kadınlarımıza adandığını sözlerine ekledi.

Srebrenica katliamı kurbanları Bornova’da anıldı

Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 1995 yılında katledilen 8 bin 372 Boşnak Bornova’da anıldı. Bornova Belediyesi tarafından Çamdibi Atatürk Parkı içindeki Srebrenica Soykırım Anıtı önünde düzenlenen törende duygusal anlar yaşandı. 26 yıl önce yaşanan acılar, kırmızı karanfiller bırakılan anıtın bulunduğu alanda sergilenen resimlerle bir kez daha hatırlandı. Bornova Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen anma törenine Dünya Bosna […]

Devamı

Alagic: Srebrenica annelerinin cesareti hepimize ilham olmalı

Karşıyaka Belediyesi’nin Srebrenia katliamının 26. yılında düzenlediği anma etkinliğinde konuşan Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagic, Srebrenica annelerinin cesaretinin, adalet araşıyı yolunda ısrarlı mücadelesinin hepimize ilham olması gerektiğine inandığını söyledi. Alagic, “Srebrenica annelerini de unutmayalım. Onlar bize yaşanan vahşetleri ve bugün dahi yaşanan zulmü unutturmuyorlar” diye konuştu. Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 26 yıl önce yaşanan soykırımın […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu Adapazarı’nda toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) 2021 yılı Nisan ayında yapılması gerekirken koronavirüs (Covid-19) pandemisi kısıtlamaları nedeniyle ertelenen yönetim kurulu toplantısı 04 Temmuz 2021 Pazar günü Adapazarı’nda yapıldı. Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi Ramazan Öner Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen […]

Devamı