Uluslararası şölene katılan edebiyatçılar Baysak’ı ziyaret etti

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu’nca (KIBATEK) düzenlenen “28. Uluslararası Edebiyat Şöleni” 2 Aralık 2011 günü İzmir’de başladı. 1998 yılından bu yana düzenli olarak yurt içinde ve dışında gerçekleştirilen bu uluslararası etkinliğe Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, KKTC, Romanya, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan’dan edebiyatçılar katılıyor.

“28. Uluslararası Edebiyat Şöleni”ne katılmak için çeşitli ülkelerden gelen edebiyatçılar, KIBATEK’in kurucularından ve destekçilerinden Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı ziyaret etti. Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ziyaretine katılan KIBATEK Yönetim Kurulu üyeleri, kuruluşundan başlayarak uluslararası etkinliğe verdiği destek ve katkılardan dolayı Baysak’a teşekkür etti.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak da KIBATEK’in etkinliklerinin yalnızca Kıbrıs, Balkanlar ve Avrasya’da değil, Türkçe’nin konuşulduğu tüm coğrafyada gerçekleştirilmesini arzuladıklarını dile getirdi. Baysak, kuruluşuna öncülük ettiği KIBATEK’e destek vermeyi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceğini söyledi.

Ziyarete katılan edebiyatçılar, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’ndaki sanat galerisini gezdi, sergilenen eserleri inceledi. 28. Uluslararası Edebiyat Şöleni’ne katılan edebiyatçılar, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile anı fotoğrafları çektirdi.

KIBATEK’in açılış törenine ve şiir dinletilerine katılan Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, konuk edebiyatçıları onurlarına verdiği yemekte ağırladı.

Baysak adını taşıyan kitabın imza gününde anıldı

Gazeteci Saadet Erciyas, kaleme aldığı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adlı kitabı 11 Mart 2023 Cumartesi günü Alsancak’ta Yakın Kitabevi’nde imzaladı. Merhum Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, adını taşıyan kitabın imza gününde ailesi, yakınları, dostları tarafından saygıyla ve özlemle anıldı. “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adını taşıyan anı-anlatı-biyografi tarzı kitap, 1994 […]

Devamı

Gazeteci Saadet Erciyas’ın yeni kitabı: “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak”

Gazeteci Saadet Erciyas’ın kaleme aldığı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adlı kitap Yakın Yayınevi’nce yayımlandı. Anı-anlatı-biyografi tarzı kitap, 1994 – 1999 dönemi Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, sanayici, siyaset ve iş insanı, doğma büyüme Karşıyakalı Ahmet Kemal Baysak’ın yaşamından farklı kesitleri içeriyor.  Saadet Erciyas, nehir söyleşi tarzında başladığı kitap çalışmasının Ahmet Kemal […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu İzmir’de toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) dokuzuncu dönem beşinci yönetim kurulu toplantısı İzmir’de yapıldı. İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Bornova Belediyesi Altındağ Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıya CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, İyi Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, İyi […]

Devamı