Uluslararası şölene katılan edebiyatçılar Baysak’ı ziyaret etti

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu’nca (KIBATEK) düzenlenen “28. Uluslararası Edebiyat Şöleni” 2 Aralık 2011 günü İzmir’de başladı. 1998 yılından bu yana düzenli olarak yurt içinde ve dışında gerçekleştirilen bu uluslararası etkinliğe Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, KKTC, Romanya, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan’dan edebiyatçılar katılıyor.

“28. Uluslararası Edebiyat Şöleni”ne katılmak için çeşitli ülkelerden gelen edebiyatçılar, KIBATEK’in kurucularından ve destekçilerinden Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı ziyaret etti. Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ziyaretine katılan KIBATEK Yönetim Kurulu üyeleri, kuruluşundan başlayarak uluslararası etkinliğe verdiği destek ve katkılardan dolayı Baysak’a teşekkür etti.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak da KIBATEK’in etkinliklerinin yalnızca Kıbrıs, Balkanlar ve Avrasya’da değil, Türkçe’nin konuşulduğu tüm coğrafyada gerçekleştirilmesini arzuladıklarını dile getirdi. Baysak, kuruluşuna öncülük ettiği KIBATEK’e destek vermeyi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceğini söyledi.

Ziyarete katılan edebiyatçılar, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’ndaki sanat galerisini gezdi, sergilenen eserleri inceledi. 28. Uluslararası Edebiyat Şöleni’ne katılan edebiyatçılar, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile anı fotoğrafları çektirdi.

KIBATEK’in açılış törenine ve şiir dinletilerine katılan Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, konuk edebiyatçıları onurlarına verdiği yemekte ağırladı.

Srebrenica katliamı kurbanları Bornova’da anıldı

Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 1995 yılında katledilen 8 bin 372 Boşnak Bornova’da anıldı. Bornova Belediyesi tarafından Çamdibi Atatürk Parkı içindeki Srebrenica Soykırım Anıtı önünde düzenlenen törende duygusal anlar yaşandı. 26 yıl önce yaşanan acılar, kırmızı karanfiller bırakılan anıtın bulunduğu alanda sergilenen resimlerle bir kez daha hatırlandı. Bornova Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen anma törenine Dünya Bosna […]

Devamı

Alagic: Srebrenica annelerinin cesareti hepimize ilham olmalı

Karşıyaka Belediyesi’nin Srebrenia katliamının 26. yılında düzenlediği anma etkinliğinde konuşan Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagic, Srebrenica annelerinin cesaretinin, adalet araşıyı yolunda ısrarlı mücadelesinin hepimize ilham olması gerektiğine inandığını söyledi. Alagic, “Srebrenica annelerini de unutmayalım. Onlar bize yaşanan vahşetleri ve bugün dahi yaşanan zulmü unutturmuyorlar” diye konuştu. Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 26 yıl önce yaşanan soykırımın […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu Adapazarı’nda toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) 2021 yılı Nisan ayında yapılması gerekirken koronavirüs (Covid-19) pandemisi kısıtlamaları nedeniyle ertelenen yönetim kurulu toplantısı 04 Temmuz 2021 Pazar günü Adapazarı’nda yapıldı. Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi Ramazan Öner Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen […]

Devamı