Srebrenik ile Edremit kardeş kent olma yolunda

Bosna Hersek’in Tuzla kantonuna bağlı Srebrenik Belediye Başkanı Mehmed Bajraktarevic, Srebrenik Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sead Dedic ile birlikte İzmir’e geldi. Bajraktarevic ve Dedic, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etti.

Ziyarette konsolosluğun çalışmaları hakkında bilgi veren Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bosna Hersek ile Türkiye arasında her alanda ilişki ve işbirliğinin gelişmesi için çaba harcadıklarını belirtti. Baysak, tarihi ve kültürel bağlarla bağlı iki ülke ilişkilerinin gelişmesi için bugünden sonra da çaba haracayacaklarını dile getirdi.

Srebrenik Belediye Başkanı Mehmed Bajraktarevic, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın her iki ülkedeki çalışmalarını çok iyi bildiklerini ve takdirle karşıladıklarını anlattı. Türkiye’den bir kardeş kentleri olmasını arzuladıklarını belirten Bajraktarevic, bu konuda Baysak’ın yardımını beklediklerini söyledi.

Bosna Hersek’in kuzeydoğusunda yer alan 49 bin nüfuslu Srebrenik’i çok iyi bildiğini belirten Ahmet Kemal Baysak, Balıkesir’in Edremit ilçesinin de Bosna Hersek’ten bir kardeş kenti olmasını arzuladığını kaydetti. Baysak, kardeş kent olmaları yolunda Srebrenik Belediye Başkanı Mehmed Bajraktarevic ile Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç’ın önümüzdeki aylarda bir araya gelmelerini sağlayacağını belirtti.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Srebrenik Belediye Başkanı Mehmed Bajraktarevic’e ziyaret anısına konsolosluğun, kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Baysak, Bajraktarevic’e “Türkiye’deki Boşnaklar” albümü ile “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce hazırlanan kitapları da armağan etti.

Srebrenik Belediye Başkanı Mehmed Bajraktarevic ve Özel Kalem Müdürü Sead Dedic, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’ndaki sanat galerisini gezdi, sergilenen eserleri inceledi. Bajraktarevic, Baysak’a Bosna Hersek’in geleneksel kapı tokmağının yer aldığı dekoratif ürün ile kent tarihine ilişkin posterleri armağan olarak verdi.

Bajraktarevic ve Dedic, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile birlikte Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ı, ardından Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan’ı ziyaret etti. Ziyaretlerde kentler ve üniversiteler arasında işbirliği ve karşılıklı öğrenci değişimi konuları ele alındı.

Baysak adını taşıyan kitabın imza gününde anıldı

Gazeteci Saadet Erciyas, kaleme aldığı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adlı kitabı 11 Mart 2023 Cumartesi günü Alsancak’ta Yakın Kitabevi’nde imzaladı. Merhum Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, adını taşıyan kitabın imza gününde ailesi, yakınları, dostları tarafından saygıyla ve özlemle anıldı. “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adını taşıyan anı-anlatı-biyografi tarzı kitap, 1994 […]

Devamı

Gazeteci Saadet Erciyas’ın yeni kitabı: “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak”

Gazeteci Saadet Erciyas’ın kaleme aldığı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adlı kitap Yakın Yayınevi’nce yayımlandı. Anı-anlatı-biyografi tarzı kitap, 1994 – 1999 dönemi Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, sanayici, siyaset ve iş insanı, doğma büyüme Karşıyakalı Ahmet Kemal Baysak’ın yaşamından farklı kesitleri içeriyor.  Saadet Erciyas, nehir söyleşi tarzında başladığı kitap çalışmasının Ahmet Kemal […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu İzmir’de toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) dokuzuncu dönem beşinci yönetim kurulu toplantısı İzmir’de yapıldı. İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Bornova Belediyesi Altındağ Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıya CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, İyi Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, İyi […]

Devamı