Srebrenik ile Edremit kardeş kent olma yolunda

Bosna Hersek’in Tuzla kantonuna bağlı Srebrenik Belediye Başkanı Mehmed Bajraktarevic, Srebrenik Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sead Dedic ile birlikte İzmir’e geldi. Bajraktarevic ve Dedic, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etti.

Ziyarette konsolosluğun çalışmaları hakkında bilgi veren Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bosna Hersek ile Türkiye arasında her alanda ilişki ve işbirliğinin gelişmesi için çaba harcadıklarını belirtti. Baysak, tarihi ve kültürel bağlarla bağlı iki ülke ilişkilerinin gelişmesi için bugünden sonra da çaba haracayacaklarını dile getirdi.

Srebrenik Belediye Başkanı Mehmed Bajraktarevic, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın her iki ülkedeki çalışmalarını çok iyi bildiklerini ve takdirle karşıladıklarını anlattı. Türkiye’den bir kardeş kentleri olmasını arzuladıklarını belirten Bajraktarevic, bu konuda Baysak’ın yardımını beklediklerini söyledi.

Bosna Hersek’in kuzeydoğusunda yer alan 49 bin nüfuslu Srebrenik’i çok iyi bildiğini belirten Ahmet Kemal Baysak, Balıkesir’in Edremit ilçesinin de Bosna Hersek’ten bir kardeş kenti olmasını arzuladığını kaydetti. Baysak, kardeş kent olmaları yolunda Srebrenik Belediye Başkanı Mehmed Bajraktarevic ile Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç’ın önümüzdeki aylarda bir araya gelmelerini sağlayacağını belirtti.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Srebrenik Belediye Başkanı Mehmed Bajraktarevic’e ziyaret anısına konsolosluğun, kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Baysak, Bajraktarevic’e “Türkiye’deki Boşnaklar” albümü ile “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce hazırlanan kitapları da armağan etti.

Srebrenik Belediye Başkanı Mehmed Bajraktarevic ve Özel Kalem Müdürü Sead Dedic, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’ndaki sanat galerisini gezdi, sergilenen eserleri inceledi. Bajraktarevic, Baysak’a Bosna Hersek’in geleneksel kapı tokmağının yer aldığı dekoratif ürün ile kent tarihine ilişkin posterleri armağan olarak verdi.

Bajraktarevic ve Dedic, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile birlikte Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ı, ardından Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan’ı ziyaret etti. Ziyaretlerde kentler ve üniversiteler arasında işbirliği ve karşılıklı öğrenci değişimi konuları ele alındı.

Srebrenica katliamı kurbanları Bornova’da anıldı

Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 1995 yılında katledilen 8 bin 372 Boşnak Bornova’da anıldı. Bornova Belediyesi tarafından Çamdibi Atatürk Parkı içindeki Srebrenica Soykırım Anıtı önünde düzenlenen törende duygusal anlar yaşandı. 26 yıl önce yaşanan acılar, kırmızı karanfiller bırakılan anıtın bulunduğu alanda sergilenen resimlerle bir kez daha hatırlandı. Bornova Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen anma törenine Dünya Bosna […]

Devamı

Alagic: Srebrenica annelerinin cesareti hepimize ilham olmalı

Karşıyaka Belediyesi’nin Srebrenia katliamının 26. yılında düzenlediği anma etkinliğinde konuşan Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagic, Srebrenica annelerinin cesaretinin, adalet araşıyı yolunda ısrarlı mücadelesinin hepimize ilham olması gerektiğine inandığını söyledi. Alagic, “Srebrenica annelerini de unutmayalım. Onlar bize yaşanan vahşetleri ve bugün dahi yaşanan zulmü unutturmuyorlar” diye konuştu. Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 26 yıl önce yaşanan soykırımın […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu Adapazarı’nda toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) 2021 yılı Nisan ayında yapılması gerekirken koronavirüs (Covid-19) pandemisi kısıtlamaları nedeniyle ertelenen yönetim kurulu toplantısı 04 Temmuz 2021 Pazar günü Adapazarı’nda yapıldı. Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi Ramazan Öner Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen […]

Devamı