Turgutlu ile Gornji Vakuf kardeş kent olma yolunda

Bosna Hersek Fahri Konsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Kurucusu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret etti. Baysak, Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muharrem Baysak ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

Derneğin çalışmaları hakkında bilgi veren Muharrem Baysak, Turgutlu Belediyesi ve Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği işbirliğiyle “4. Ulusal Dama Şampiyonası “düzenleneceğini belirtti. Baysak, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı 28 Ocak 2012 Cumartesi günü saat 10.00’da başlayacak ve iki gün sürecek şampiyonaya davet etti.

Ahmet Kemal Baysak, daha sonra Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan’ı ziyaret etti. Ziyarete Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muharrem Baysak ve yönetim kurulu üyeleri Ahmet Imırgı, Mehmet Sönmez, Gökçeyurt (Gerdeme) Köyü Muhtarı İlhan Kıygan, Halilbeyli Köyü Muhtarı Sabit Şahin, köy sakinlerinden Mustafa Celep de katıldı.

Birbirine tarihi ve kültürel bağlarla bağlı Türkiye ile Bosna Hersek arasında her alanda işbirliğinin gelişmesi için çaba harcadıklarını belirten Baysak, Bosna Hersek’in Gornji Vakuf kentinin Turgutlu ile kardeş kent olmasının arzu edildiğini söyledi. Ahmet Kemal Baysak, Gornji Vakuf Belediyesi’nin kardeş kent ilişkisi kurulması isteğine ilişkin niyet mektubunu Orhan’a verdi.

Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan, ilk kez bir kardeş şehirleri olacağını belirterek bu şehrin Bosna Hersek’ten olmasının sevindirici olacağını söyledi. Orhan, “Konuyu Turgutlu Belediye Meclisimizin Şubat ayı başında yapılacak toplantısında gündeme getireceğim. Belediye meclisimizin onayından sonra kardeş şehir görüşmelerine hemen başlayabiliriz” dedi. Orhan, Bosna Hersek Fahri Konsolosu al Baysak’a gösterdiği ilgi, katkı ve ziyareti için teşekkür etti.

Ahmet Kemal Baysak, Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan’a ziyareti anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Baysak, Orhan’a “Türkiye’deki Boşnaklar” albümü ile “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce hazırlanan kitapları da armağan etti.

“Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” fotoğraf sergisi açıldı

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Rotary Kulüpleri’nin “barış ve anlaşmazlıkların çözümü” hizmet çalışmaları kapsamında “Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” konulu fotoğraf sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açıldı. Eski Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak anısına düzenlenlenen sergide, fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in katıldıkları Marş Mira yürüyüşü ve yürüyüş […]

Devamı

Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı

Eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun Kurucu ve Onursal Başkanı, duayen sanayici, iş insanı Ahmet Kemal Baysak, yaşama veda edişinin birinci yılında anıldı. Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma etkinliğine Baysak’ın ailesi, dostları ve yakınlarının yanı sıra Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da katıldı. Ahmet […]

Devamı

47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni yapıldı

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni” sona erdi. Ocak ayında yaşama hayata veda eden Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak’ın anısına düzenlenen şölene Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Irak, İran, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Özbekistan, Romanya, Rusya ve Türkiye’den edebiyatçılar katıldı. […]

Devamı