Türkiye’deki Boşnaklar Adana Derneği’nin gecesinde buluştu

Haber ve fotoğraflar: Fatma GÜLKAN
adana01Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nce düzenlenen “17. Kuruluş Gecesi”ne Türkiye’nin dört bir yanından gelen Boşnaklar renk kattı. Yeni Öğretmenevi Salonu’nda düzenlenen etkinlikte unutulmaz bir Boşnak gecesi yaşandı.

Geceye Karadağ Büyükelçisi Ramo Braliç, Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Kızılelma, Sarıçam Belediye Bşk. Ahmet Zembilci, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Çelemli Belediye Başkanı Hüseyin Özaydın, Ceyhan Belediyesi Özel Kalem Müdürü ve Kırım Türkleri Dernek Başkanı İsmail Taymaz, İl Dernekler Müdürü Recep Kurtoğlu,Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Kırılmaz, Prof.. Dr. İsmet Tan, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Muzaffer Güneş, Türkiye’deki Boşnak derneklerinin başkan ve üyeleri katıldı. Adana’da bulunan diğer kültür derneklerinin başkan ve yöneticileriyle AÇEV Adana Saha Sorumlusu Durdu Yalım, Adana Bosna Derneği’nin Kurucularından Asım Gül, Yüksel Pişkin, Mustafa Akkutlu ile 400 misafir etkinliğe katılanlar arasında yer aldı.

Gecenin ev sahipliğini Dernek Başkanı Kasım Gül, Genel Sekreter Ayhan Gezer, Yönetim Kurulu üyeleri Atilla Akova, Fatma Kiminsu, Fehime Özel, Fatma Gülkan, Aynur Balaban ve Sinan Yılmaz üstlendi. Derneğin etkinlikleri hakkında bilgi veren Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Akova, geceye katılanlara teşekkür etti. Atilla Akova, böyle gecelerin birlik beraberlik ve dayanışmanın göstergesi olduğunu söyledi. Gecede Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Muzaffer Güneş yaptığı konuşmanın ardından Asım Gül ile birlikte plaketleri verdi.

Gençlik Kolları sorumluları Esra Ünsalan ve Bahtiyar Gül’ün çalışmalarıyla kurulan Boşnak Halk Oyunları Ekibi dört güzel oyunla davetlileri çoşturdu. 16 gencin katıldığı ekip daha sonra da misafirlerle birlikte söylenen Sevdalinkalarla, çaçak ve kolo oyunlarıyla geceye renk kattı. Grup Lilijan’ın Boşnak müzisyenlerin maharetli ellerinden çıkan ezgilerle de tüm davetliler müzik ziyafeti yaşadı. Grup solisti Neco’nun söylediği sevdalinkalar muhteşemdi.

Katılımın yüksek olduğu gecede dernek yöneticileri misafirleriyle yakından ilgilendi. Boşnak kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için bu tür etkinliklerde buluşmanın, birlik ve beraberliğin öneminin vurgulandığı gece geç saatlere kadar sürdü.

.

“Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” fotoğraf sergisi açıldı

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Rotary Kulüpleri’nin “barış ve anlaşmazlıkların çözümü” hizmet çalışmaları kapsamında “Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” konulu fotoğraf sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açıldı. Eski Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak anısına düzenlenlenen sergide, fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in katıldıkları Marş Mira yürüyüşü ve yürüyüş […]

Devamı

Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı

Eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun Kurucu ve Onursal Başkanı, duayen sanayici, iş insanı Ahmet Kemal Baysak, yaşama veda edişinin birinci yılında anıldı. Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma etkinliğine Baysak’ın ailesi, dostları ve yakınlarının yanı sıra Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da katıldı. Ahmet […]

Devamı

47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni yapıldı

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni” sona erdi. Ocak ayında yaşama hayata veda eden Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak’ın anısına düzenlenen şölene Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Irak, İran, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Özbekistan, Romanya, Rusya ve Türkiye’den edebiyatçılar katıldı. […]

Devamı