Türkiye’deki Boşnaklar Adana Derneği’nin gecesinde buluştu

Haber ve fotoğraflar: Fatma GÜLKAN
adana01Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nce düzenlenen “17. Kuruluş Gecesi”ne Türkiye’nin dört bir yanından gelen Boşnaklar renk kattı. Yeni Öğretmenevi Salonu’nda düzenlenen etkinlikte unutulmaz bir Boşnak gecesi yaşandı.

Geceye Karadağ Büyükelçisi Ramo Braliç, Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Kızılelma, Sarıçam Belediye Bşk. Ahmet Zembilci, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Çelemli Belediye Başkanı Hüseyin Özaydın, Ceyhan Belediyesi Özel Kalem Müdürü ve Kırım Türkleri Dernek Başkanı İsmail Taymaz, İl Dernekler Müdürü Recep Kurtoğlu,Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Kırılmaz, Prof.. Dr. İsmet Tan, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Muzaffer Güneş, Türkiye’deki Boşnak derneklerinin başkan ve üyeleri katıldı. Adana’da bulunan diğer kültür derneklerinin başkan ve yöneticileriyle AÇEV Adana Saha Sorumlusu Durdu Yalım, Adana Bosna Derneği’nin Kurucularından Asım Gül, Yüksel Pişkin, Mustafa Akkutlu ile 400 misafir etkinliğe katılanlar arasında yer aldı.

Gecenin ev sahipliğini Dernek Başkanı Kasım Gül, Genel Sekreter Ayhan Gezer, Yönetim Kurulu üyeleri Atilla Akova, Fatma Kiminsu, Fehime Özel, Fatma Gülkan, Aynur Balaban ve Sinan Yılmaz üstlendi. Derneğin etkinlikleri hakkında bilgi veren Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Akova, geceye katılanlara teşekkür etti. Atilla Akova, böyle gecelerin birlik beraberlik ve dayanışmanın göstergesi olduğunu söyledi. Gecede Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Muzaffer Güneş yaptığı konuşmanın ardından Asım Gül ile birlikte plaketleri verdi.

Gençlik Kolları sorumluları Esra Ünsalan ve Bahtiyar Gül’ün çalışmalarıyla kurulan Boşnak Halk Oyunları Ekibi dört güzel oyunla davetlileri çoşturdu. 16 gencin katıldığı ekip daha sonra da misafirlerle birlikte söylenen Sevdalinkalarla, çaçak ve kolo oyunlarıyla geceye renk kattı. Grup Lilijan’ın Boşnak müzisyenlerin maharetli ellerinden çıkan ezgilerle de tüm davetliler müzik ziyafeti yaşadı. Grup solisti Neco’nun söylediği sevdalinkalar muhteşemdi.

Katılımın yüksek olduğu gecede dernek yöneticileri misafirleriyle yakından ilgilendi. Boşnak kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için bu tür etkinliklerde buluşmanın, birlik ve beraberliğin öneminin vurgulandığı gece geç saatlere kadar sürdü.

.

Baysak adını taşıyan kitabın imza gününde anıldı

Gazeteci Saadet Erciyas, kaleme aldığı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adlı kitabı 11 Mart 2023 Cumartesi günü Alsancak’ta Yakın Kitabevi’nde imzaladı. Merhum Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, adını taşıyan kitabın imza gününde ailesi, yakınları, dostları tarafından saygıyla ve özlemle anıldı. “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adını taşıyan anı-anlatı-biyografi tarzı kitap, 1994 […]

Devamı

Gazeteci Saadet Erciyas’ın yeni kitabı: “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak”

Gazeteci Saadet Erciyas’ın kaleme aldığı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adlı kitap Yakın Yayınevi’nce yayımlandı. Anı-anlatı-biyografi tarzı kitap, 1994 – 1999 dönemi Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, sanayici, siyaset ve iş insanı, doğma büyüme Karşıyakalı Ahmet Kemal Baysak’ın yaşamından farklı kesitleri içeriyor.  Saadet Erciyas, nehir söyleşi tarzında başladığı kitap çalışmasının Ahmet Kemal […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu İzmir’de toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) dokuzuncu dönem beşinci yönetim kurulu toplantısı İzmir’de yapıldı. İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Bornova Belediyesi Altındağ Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıya CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, İyi Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, İyi […]

Devamı