Buca ve Rozaje belediyeleri kardeş olacak

buca_rozaje03Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak’ın girişimleri ile Karadağ’ın Rozaje Belediyesi’ne Buca Belediyesi tarafından kardeş olma önerisi götürülecek. Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’yı ziyaret eden Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, Karadağ ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda katkı istedi.

Türkiye ile Karadağ arasında 500 yılı aşan tarih bağı, örf ve adet benzerlikleri ve akrabalıklar olduğunu söyleyen Kemal Baysak, “Karadağ Cumhuriyeti Meclis Başkan Yardımcısı Rıfat Rastoder ile birlikte Karadağ şehirleri ile Türkiye’deki şehirler arasında kardeş şehir ve belediye olmaları için birlikte çalışmalar yapıyoruz” dedi. Baysak, bir süre önce geçirdiği rahatsızlıktan dolayı Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya “geçmiş olsun” dileklerini de iletti.

Buca Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Kaya, CHP Meclis Grup Başkanvekili Hasan Sağlam, Meclis Üyesi Rıza Zayıfoğlu, Suat Nezir, Aydoğan Hepdemirgil’in de katıldığı ziyarette Kemal Baysak, Buca Belediye Başkanı Tatı ve meclis üyelerinden bu kardeşlik önerisini desteklemelerini istedi. Baysak, iki kent arasında ekonomik, sosyal, eğitim, sağlık ve spor alanlarında öğrenci değişimlerinin de bu protokol ile gerçekleşebileceğini söyledi.

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, kardeş şehir önerisinin Belediye Meclisi’ne sunulacağını belirtirken, Balkan ülkelerinden göç eden önemli bir kesimin Buca’da yaşadığına dikkati çekti. Tatı, Kemal Baysak’ın Balkan ülkelerine yönelik çaba ve çalışmalarını büyük bir memnuniyet ile izlediklerini de belirtirken, önerinin en kısa zamanda hayata geçmesi için yazışmaları başlattı.

Ahmet Kemal Baysak, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya ziyareti anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Baysak, Tatı’ya Srebrenica katliamını konu alan kitapla “Türkiye’deki Boşnaklar” albümünü, “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce hazırlanan kitapları da armağan etti.

Srebrenica katliamı kurbanları Bornova’da anıldı

Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 1995 yılında katledilen 8 bin 372 Boşnak Bornova’da anıldı. Bornova Belediyesi tarafından Çamdibi Atatürk Parkı içindeki Srebrenica Soykırım Anıtı önünde düzenlenen törende duygusal anlar yaşandı. 26 yıl önce yaşanan acılar, kırmızı karanfiller bırakılan anıtın bulunduğu alanda sergilenen resimlerle bir kez daha hatırlandı. Bornova Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen anma törenine Dünya Bosna […]

Devamı

Alagic: Srebrenica annelerinin cesareti hepimize ilham olmalı

Karşıyaka Belediyesi’nin Srebrenia katliamının 26. yılında düzenlediği anma etkinliğinde konuşan Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagic, Srebrenica annelerinin cesaretinin, adalet araşıyı yolunda ısrarlı mücadelesinin hepimize ilham olması gerektiğine inandığını söyledi. Alagic, “Srebrenica annelerini de unutmayalım. Onlar bize yaşanan vahşetleri ve bugün dahi yaşanan zulmü unutturmuyorlar” diye konuştu. Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 26 yıl önce yaşanan soykırımın […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu Adapazarı’nda toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) 2021 yılı Nisan ayında yapılması gerekirken koronavirüs (Covid-19) pandemisi kısıtlamaları nedeniyle ertelenen yönetim kurulu toplantısı 04 Temmuz 2021 Pazar günü Adapazarı’nda yapıldı. Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi Ramazan Öner Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen […]

Devamı