Buca ve Rozaje belediyeleri kardeş olacak

buca_rozaje03Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak’ın girişimleri ile Karadağ’ın Rozaje Belediyesi’ne Buca Belediyesi tarafından kardeş olma önerisi götürülecek. Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’yı ziyaret eden Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, Karadağ ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda katkı istedi.

Türkiye ile Karadağ arasında 500 yılı aşan tarih bağı, örf ve adet benzerlikleri ve akrabalıklar olduğunu söyleyen Kemal Baysak, “Karadağ Cumhuriyeti Meclis Başkan Yardımcısı Rıfat Rastoder ile birlikte Karadağ şehirleri ile Türkiye’deki şehirler arasında kardeş şehir ve belediye olmaları için birlikte çalışmalar yapıyoruz” dedi. Baysak, bir süre önce geçirdiği rahatsızlıktan dolayı Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya “geçmiş olsun” dileklerini de iletti.

Buca Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Kaya, CHP Meclis Grup Başkanvekili Hasan Sağlam, Meclis Üyesi Rıza Zayıfoğlu, Suat Nezir, Aydoğan Hepdemirgil’in de katıldığı ziyarette Kemal Baysak, Buca Belediye Başkanı Tatı ve meclis üyelerinden bu kardeşlik önerisini desteklemelerini istedi. Baysak, iki kent arasında ekonomik, sosyal, eğitim, sağlık ve spor alanlarında öğrenci değişimlerinin de bu protokol ile gerçekleşebileceğini söyledi.

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, kardeş şehir önerisinin Belediye Meclisi’ne sunulacağını belirtirken, Balkan ülkelerinden göç eden önemli bir kesimin Buca’da yaşadığına dikkati çekti. Tatı, Kemal Baysak’ın Balkan ülkelerine yönelik çaba ve çalışmalarını büyük bir memnuniyet ile izlediklerini de belirtirken, önerinin en kısa zamanda hayata geçmesi için yazışmaları başlattı.

Ahmet Kemal Baysak, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya ziyareti anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Baysak, Tatı’ya Srebrenica katliamını konu alan kitapla “Türkiye’deki Boşnaklar” albümünü, “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce hazırlanan kitapları da armağan etti.

“Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” fotoğraf sergisi açıldı

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Rotary Kulüpleri’nin “barış ve anlaşmazlıkların çözümü” hizmet çalışmaları kapsamında “Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” konulu fotoğraf sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açıldı. Eski Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak anısına düzenlenlenen sergide, fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in katıldıkları Marş Mira yürüyüşü ve yürüyüş […]

Devamı

Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı

Eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun Kurucu ve Onursal Başkanı, duayen sanayici, iş insanı Ahmet Kemal Baysak, yaşama veda edişinin birinci yılında anıldı. Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma etkinliğine Baysak’ın ailesi, dostları ve yakınlarının yanı sıra Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da katıldı. Ahmet […]

Devamı

47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni yapıldı

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni” sona erdi. Ocak ayında yaşama hayata veda eden Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak’ın anısına düzenlenen şölene Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Irak, İran, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Özbekistan, Romanya, Rusya ve Türkiye’den edebiyatçılar katıldı. […]

Devamı