BHdiaFor Prijedor’da iş ve yatırım olanakları ele alındı

bhdiafor-32“Bosna Hersek diyasporasının ilk yatırım forumu” olarak tanımlanan Bosnian-Herzegovinian Diaspora Business Forum “BHdiaFor 2013″, 11-12 Ağustos 2013 tarihleri ​​arasında, kuzeybatı Bosna’daki Prijedor kentinde gerçekleştirildi. Diyaspora üyelerini ve diğer yatırımcıları Bosna Hersek ve Prijedor bölgesine yatırıma özendirmeyi amaçlayan BHdiaFor 2013′e katılan bilim adamları, iş adamları, kamu kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum kuruluşları temsilcileri iş ve yatırım olanaklarını değerlendirdi.

Bosna Hersek İnsan Hakları ve Mülteciler Bakanlığı verilerine göre, ülke dışında 1,35 milyon Bosna Hersekli yaşıyor. Bosna Hersek nüfusunun üçte birini oluşturan diyaspora, ülkedeki mali ve sosyal sermayenin potansiyel girişlerine bağlı olarak önem taşıyor. Diyaspora, ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının yaklaşık yüzde 20′sini elde ediyor ve ülkeye yılda yaklaşık iki milyar dolar gönderiyor. Göçmenlerinin gelirleri gayrisafi yurt içi hasılasıyla oranlandığında önde gelen 20 ülke arasında Bosna Hersek beşinci sırada yer alıyor.

Etkinliğe Türkiye’den Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, aralarında gazetecilerin de bulunduğu delegasyonla katıldı. Duayen sanayici Baysak, forumda yaptığı konuşmada 60 yıla yaklaşan iş ve yatırım deneyimlerini paylaştı. Ahmet Kemay Baysak, forum izleyicilerine Terbay Grubu’nu oluşturan şirketleri tanıttı ve etkinliklerini anlatan bir sunum yaptı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Türkiye ile Bosna Hersek arasında her alanda ilişki ve işbirliğinin gelişmesi için çaba harcadıklarını dile getirdi. Baysak, Türkiye’den çok sayıda işadamını bu ülkedeki iş ve yatırım imkanlarını yerinde göstermek üzere Bosna Herek’e getirdiğini söyledi.

Ahmet Kemal Baysak, Prijedor Belediye Başkanı Marko Paviç’e, Prijedor Meclis Başkanı Sed Jakupoviç ile “BHdiaFor 2013 Forumu” yöneticisi Banja Luka Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sanel Jakupovic’e, BHdiaFor 2013 Düzenleme Komitesi Başkanı Armin Alijagić’e birer takdir belgesi verdi. Baysak, Bosna Hersek Merkez Bankası Başkanı Kemal Kozaric’e fahri konsolosluğun yanı sıra kurucusu ve onursal bakanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarıyla seramik İzmir tabağı armağan etti.

“Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” fotoğraf sergisi açıldı

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Rotary Kulüpleri’nin “barış ve anlaşmazlıkların çözümü” hizmet çalışmaları kapsamında “Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” konulu fotoğraf sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açıldı. Eski Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak anısına düzenlenlenen sergide, fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in katıldıkları Marş Mira yürüyüşü ve yürüyüş […]

Devamı

Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı

Eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun Kurucu ve Onursal Başkanı, duayen sanayici, iş insanı Ahmet Kemal Baysak, yaşama veda edişinin birinci yılında anıldı. Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma etkinliğine Baysak’ın ailesi, dostları ve yakınlarının yanı sıra Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da katıldı. Ahmet […]

Devamı

47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni yapıldı

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni” sona erdi. Ocak ayında yaşama hayata veda eden Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak’ın anısına düzenlenen şölene Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Irak, İran, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Özbekistan, Romanya, Rusya ve Türkiye’den edebiyatçılar katıldı. […]

Devamı