Celal Bayar Üni̇versi̇tesi̇’nde Kültürler Buluşması

Celal Bayar Üniversitesi Genç Liderler Kulübü, “Barış İçin Kültürlerin Kaynaşması” sloganıyla “14. Uluslararası Kültür Festivali” (International Culture Fest’14) düzenledi. Festivalin mimarı, CBÜ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Onay’ın koordinatörlüğünde düzenlenen etkinlik, 05 – 06 Mayıs 2014 tarihlerinde büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, festivalin açılış töreninde CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli ve CBÜ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Onay, diğer akademisyenler ve öğrencilerle bir araya geldi. Festival, Baysak’ın Bosna Hersek’in tanıtımına ilişkin sunumuyla başladı.

Ahmet Kemal Baysak, , etkinlikte fahri başkonsolosluğun, federasyonumuzun ve Dünya Basna Hersek Göçmenleri Birliği’nin çalışmaları hakkında bilgi sundu. Baysak, öğrencilerin “Fahri konsolosluk ne demektir? Nasıl çalışıyor?” gibi sorularına cevaplar verdi.
Üniversitesinin uluslararası öğrenciler, festival boyunca katılımcılara ülkelerine ait yemekleri sundu. Bosna Hersek Fahri Başkonsolosluğu da Boşnak böreği ve baklava ikram etti.
CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak’a üniversitenin tanıtım kitapçığı ile bir çini tabak armağan etti. Baysak da Prof. Dr. Pakdemirli’ye federasyonun ve başkonsolosluğun flamalarıyla basımı ve yayımını üstlendiği, Bosna Hersekli gazeteci-yazar Mugdim Galijasevic’in kaleme aldığı “Mezardaki Gözyaşı” kitabını, Mostar Köprüsü’nün tuvale baskılı fotoğrafını ve Fatih Sultan Mehmet’in “Ahdname”sinin bir tıpkıbasımını armağan etti.

“Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” fotoğraf sergisi açıldı

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Rotary Kulüpleri’nin “barış ve anlaşmazlıkların çözümü” hizmet çalışmaları kapsamında “Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” konulu fotoğraf sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açıldı. Eski Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak anısına düzenlenlenen sergide, fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in katıldıkları Marş Mira yürüyüşü ve yürüyüş […]

Devamı

Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı

Eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun Kurucu ve Onursal Başkanı, duayen sanayici, iş insanı Ahmet Kemal Baysak, yaşama veda edişinin birinci yılında anıldı. Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma etkinliğine Baysak’ın ailesi, dostları ve yakınlarının yanı sıra Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da katıldı. Ahmet […]

Devamı

47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni yapıldı

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni” sona erdi. Ocak ayında yaşama hayata veda eden Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak’ın anısına düzenlenen şölene Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Irak, İran, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Özbekistan, Romanya, Rusya ve Türkiye’den edebiyatçılar katıldı. […]

Devamı