Celal Bayar Üni̇versi̇tesi̇’nde Kültürler Buluşması

Celal Bayar Üniversitesi Genç Liderler Kulübü, “Barış İçin Kültürlerin Kaynaşması” sloganıyla “14. Uluslararası Kültür Festivali” (International Culture Fest’14) düzenledi. Festivalin mimarı, CBÜ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Onay’ın koordinatörlüğünde düzenlenen etkinlik, 05 – 06 Mayıs 2014 tarihlerinde büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, festivalin açılış töreninde CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli ve CBÜ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Onay, diğer akademisyenler ve öğrencilerle bir araya geldi. Festival, Baysak’ın Bosna Hersek’in tanıtımına ilişkin sunumuyla başladı.

Ahmet Kemal Baysak, , etkinlikte fahri başkonsolosluğun, federasyonumuzun ve Dünya Basna Hersek Göçmenleri Birliği’nin çalışmaları hakkında bilgi sundu. Baysak, öğrencilerin “Fahri konsolosluk ne demektir? Nasıl çalışıyor?” gibi sorularına cevaplar verdi.
Üniversitesinin uluslararası öğrenciler, festival boyunca katılımcılara ülkelerine ait yemekleri sundu. Bosna Hersek Fahri Başkonsolosluğu da Boşnak böreği ve baklava ikram etti.
CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak’a üniversitenin tanıtım kitapçığı ile bir çini tabak armağan etti. Baysak da Prof. Dr. Pakdemirli’ye federasyonun ve başkonsolosluğun flamalarıyla basımı ve yayımını üstlendiği, Bosna Hersekli gazeteci-yazar Mugdim Galijasevic’in kaleme aldığı “Mezardaki Gözyaşı” kitabını, Mostar Köprüsü’nün tuvale baskılı fotoğrafını ve Fatih Sultan Mehmet’in “Ahdname”sinin bir tıpkıbasımını armağan etti.

Srebrenica katliamı kurbanları Bornova’da anıldı

Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 1995 yılında katledilen 8 bin 372 Boşnak Bornova’da anıldı. Bornova Belediyesi tarafından Çamdibi Atatürk Parkı içindeki Srebrenica Soykırım Anıtı önünde düzenlenen törende duygusal anlar yaşandı. 26 yıl önce yaşanan acılar, kırmızı karanfiller bırakılan anıtın bulunduğu alanda sergilenen resimlerle bir kez daha hatırlandı. Bornova Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen anma törenine Dünya Bosna […]

Devamı

Alagic: Srebrenica annelerinin cesareti hepimize ilham olmalı

Karşıyaka Belediyesi’nin Srebrenia katliamının 26. yılında düzenlediği anma etkinliğinde konuşan Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagic, Srebrenica annelerinin cesaretinin, adalet araşıyı yolunda ısrarlı mücadelesinin hepimize ilham olması gerektiğine inandığını söyledi. Alagic, “Srebrenica annelerini de unutmayalım. Onlar bize yaşanan vahşetleri ve bugün dahi yaşanan zulmü unutturmuyorlar” diye konuştu. Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 26 yıl önce yaşanan soykırımın […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu Adapazarı’nda toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) 2021 yılı Nisan ayında yapılması gerekirken koronavirüs (Covid-19) pandemisi kısıtlamaları nedeniyle ertelenen yönetim kurulu toplantısı 04 Temmuz 2021 Pazar günü Adapazarı’nda yapıldı. Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi Ramazan Öner Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen […]

Devamı