47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni yapıldı

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni” sona erdi. Ocak ayında yaşama hayata veda eden Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak’ın anısına düzenlenen şölene Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Irak, İran, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Özbekistan, Romanya, Rusya ve Türkiye’den edebiyatçılar katıldı.

“47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni”ne katılan edebiyatçılar ve KIBATEK Yönetim Kurulu Üyeleri, 10 Aralık 2021 Cuma günü Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ı makamında ziyaret etti. Ahmet Priştina Kültür Merkezi’nde açılış etkinliğine katılanlara ve konuklara resepsiyon verildi.

Açılış etkinliği öncesinde gazeteciler Saadet ve Hüseyin Erciyas’ın arşivinden derlenen, Ahmet Kemal Baysak’ın KIBATEK etkinlikleri sırasında çekilen fotoğraflarından oluşan sunum izlendi. Etkinlikte piyanist Elisa Baysun ile Azerbaycanlı kanun sanatçısı Zamina Babayeva resital verdi. Ahmet Kemal Baysak’ın yaşam öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi sırasında salonda duygulu anlar yaşandı.

Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni, KIBATEK Derneği Başkanı Dr. Mevlüt Kaplan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Karşıyaka Belediye Meclisi Üyesi Gamze Uğurlu, Baysak Ailesi adına merhum Ahmet Kemal Baysak’ın oğlu Abdullah Baysak, Dünya Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Hasan Şehoviç, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Başkanı Behiye Çark, TBHKDF Başkan Yardımcısı İsmet Çalışkan, yurt dışından gelen konuklar adına Turgül Tomgusehan (KKTC) ve Ege Kültür Vakfı Başkanı Güzin Oralkan birer konuşma yaptı.

Etkinliğin ilk gününde şölene katılan edebiyatçılar, şairler ve yazarlar eserlerinden örnekler sundu. Açılış etkinliği merhum Ahmet Kemal Baysak’ın eşi Pervin Baysak ve Karşıyaka Belediye Meclisi Üyesi Gamze Uğurlu katılımcılara onur belgelerini vermesi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni”ne katılanlar onuruna Kent Balık Restoran’da akşam yemeği verdi.

İkinci gün etkinlikleri Halilbeyli’deydi

“47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni”nin ikinci gününde Kemalpaşa’ya bağlı Boşnaklar’ın yaşadığı Halilbeyli köyü ziyaret edildi. Halilbeyli Bosna Hersek Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak için lokma döktürüp köy halkına ve konuklara dağıttı. Konuklara köy kadınlarının evlerinde yaptıkları Boşnak böreği ve baklava ikram edildi.

Halilbeyli Bosna Hersek Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Celep, Boşnak ve Balkan dünyasına unutulmaz hizmetler veren Ahmet Kemal Baysak’ın hatırasını daima yaşatacaklarını, unutmayacaklarını, unutturmayacaklarını söyledi. Etkinliğin ikinci gününde de şölene katılan edebiyatçılar eserlerinden örnekler sundu, şarkılar seslendirdi. Halilbeyli Alija Izetbegovic Ortaokulu öğrencileri korosu Boşnakça şarkılar söyledi.

Üçüncü gün etkinlikleri Aydın’daydı

“47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni”nin üçüncü gününde Aydın’a gidildi ve kültür ziyareti gerçekleştirildi. Aydın Yazarlar Şairler Derneği ve KIBATEK işbirliğiyle “Uluslararası Şiir Şöleni” düzenledi.

“Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” fotoğraf sergisi açıldı

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Rotary Kulüpleri’nin “barış ve anlaşmazlıkların çözümü” hizmet çalışmaları kapsamında “Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” konulu fotoğraf sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açıldı. Eski Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak anısına düzenlenlenen sergide, fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in katıldıkları Marş Mira yürüyüşü ve yürüyüş […]

Devamı

Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı

Eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun Kurucu ve Onursal Başkanı, duayen sanayici, iş insanı Ahmet Kemal Baysak, yaşama veda edişinin birinci yılında anıldı. Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma etkinliğine Baysak’ın ailesi, dostları ve yakınlarının yanı sıra Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da katıldı. Ahmet […]

Devamı

47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni başlıyor

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni” başlıyor. 12 Aralık 2021 tarihine kadar sürecek etkinlik 2021 yılının Ocak ayında yaşama veda eden Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak’ın anısına düzenlenecek. KIBATEK Şöleni’ne Türkiye, Bosna Hersek, KKTC, Azerbaycan, Bulgaristan, İran, Irak, Kırgızistan, […]

Devamı