Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı

Eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun Kurucu ve Onursal Başkanı, duayen sanayici, iş insanı Ahmet Kemal Baysak, yaşama veda edişinin birinci yılında anıldı. Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma etkinliğine Baysak’ın ailesi, dostları ve yakınlarının yanı sıra Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da katıldı.

Ahmet Kemal Baysak’ın oğlu, İzmir Büyükşehir ve Karşıyaka Belediye Meclisi Üyesi Atilla Baysak, duydukları üzüntüyü dile getirdi ve etkinliğe katılanlara teşekkür etti. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Ahmet Kemal Baysak’ın daima saygı ve sevgiyle anılacağını belirtti. Bosna Hersek’i ziyarete ettiklerinde Baysak’a gösterilen sevgi, saygının boyutunu yaşayarak gördüklerini anlatan Dr. Tugay, onun gerçekten bir kahraman olarak hatırlandığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kemal Başkanımızın dolu dolu bir ömür yaşadığını, doğru ve başarılı işler yaptığını, pek çok insanın yaşamına dokunduğunu, hayatını kurtardığını görüyoruz. Belediye başkanıyken kente çok değerli hizmetleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle biz yaşadığımız sürece hep hatırlanacak. O yaşamıyla bize örnek oldu. Diliyorum bizler onun başlattığı çabaların devamını getirebilir, ona layık olabiliriz. Çünkü gözümün önüne gelen o düşünceli, nazik, bilge haliyle pek çok anlamda örnek aldığım bir insandı. Mekanı cennet olsun.”

(Fotoğraf: Vehbi Moğol)

Anma etkinliğine katılanlar, dualarla anılan Ahmet Kemal Baysak’ın kabrine çiçekler bıraktı. Baysak için Karşıyaka Belediyesi önünde lokma döktürülerek vatandaşlara dağıtıldı.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Behiye Çark, Baysak’ın yaşama veda edişinin birinci yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Çark, sosyal medyada da paylaştığı mesajında, “Ebediyete intikal edişinin birinci yıldönümünde federasyonumuzun değerli kurucusu Sayın Ahmet Kemal Baysak’ı minnet ve rahmetle anıyoruz. Cennetin ırmakları ruhuna işlesin, mekanı cennet olsun” dedi.

47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni yapıldı

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni” sona erdi. Ocak ayında yaşama hayata veda eden Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak’ın anısına düzenlenen şölene Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Irak, İran, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Özbekistan, Romanya, Rusya ve Türkiye’den edebiyatçılar katıldı. […]

Devamı

47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni başlıyor

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “47. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni” başlıyor. 12 Aralık 2021 tarihine kadar sürecek etkinlik 2021 yılının Ocak ayında yaşama veda eden Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak’ın anısına düzenlenecek. KIBATEK Şöleni’ne Türkiye, Bosna Hersek, KKTC, Azerbaycan, Bulgaristan, İran, Irak, Kırgızistan, […]

Devamı

Behiye Çark Türkiye’deki Boşnaklar’ın ilk kadın başkanı oldu

Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Behiye Çark, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) ilk kadın başkanı oldu. Genel kurulda federasyonun yönetim, denetim ve disiplin kurul üyeleriyle danışma kurulu üyeleri de belirlendi. Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) 9. Olağan Genel Kurulu, Sakarya’da toplandı. Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliğinde […]

Devamı