Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı

Eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun Kurucu ve Onursal Başkanı, duayen sanayici, iş insanı Ahmet Kemal Baysak, yaşama veda edişinin birinci yılında anıldı. Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma etkinliğine Baysak’ın ailesi, dostları ve yakınlarının yanı sıra Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da katıldı.

Ahmet Kemal Baysak’ın oğlu, İzmir Büyükşehir ve Karşıyaka Belediye Meclisi Üyesi Atilla Baysak, duydukları üzüntüyü dile getirdi ve etkinliğe katılanlara teşekkür etti. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Ahmet Kemal Baysak’ın daima saygı ve sevgiyle anılacağını belirtti. Bosna Hersek’i ziyarete ettiklerinde Baysak’a gösterilen sevgi, saygının boyutunu yaşayarak gördüklerini anlatan Dr. Tugay, onun gerçekten bir kahraman olarak hatırlandığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kemal Başkanımızın dolu dolu bir ömür yaşadığını, doğru ve başarılı işler yaptığını, pek çok insanın yaşamına dokunduğunu, hayatını kurtardığını görüyoruz. Belediye başkanıyken kente çok değerli hizmetleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle biz yaşadığımız sürece hep hatırlanacak. O yaşamıyla bize örnek oldu. Diliyorum bizler onun başlattığı çabaların devamını getirebilir, ona layık olabiliriz. Çünkü gözümün önüne gelen o düşünceli, nazik, bilge haliyle pek çok anlamda örnek aldığım bir insandı. Mekanı cennet olsun.”

(Fotoğraf: Vehbi Moğol)

Anma etkinliğine katılanlar, dualarla anılan Ahmet Kemal Baysak’ın kabrine çiçekler bıraktı. Baysak için Karşıyaka Belediyesi önünde lokma döktürülerek vatandaşlara dağıtıldı.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Behiye Çark, Baysak’ın yaşama veda edişinin birinci yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Çark, sosyal medyada da paylaştığı mesajında, “Ebediyete intikal edişinin birinci yıldönümünde federasyonumuzun değerli kurucusu Sayın Ahmet Kemal Baysak’ı minnet ve rahmetle anıyoruz. Cennetin ırmakları ruhuna işlesin, mekanı cennet olsun” dedi.

Baysak adını taşıyan kitabın imza gününde anıldı

Gazeteci Saadet Erciyas, kaleme aldığı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adlı kitabı 11 Mart 2023 Cumartesi günü Alsancak’ta Yakın Kitabevi’nde imzaladı. Merhum Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, adını taşıyan kitabın imza gününde ailesi, yakınları, dostları tarafından saygıyla ve özlemle anıldı. “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adını taşıyan anı-anlatı-biyografi tarzı kitap, 1994 […]

Devamı

Gazeteci Saadet Erciyas’ın yeni kitabı: “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak”

Gazeteci Saadet Erciyas’ın kaleme aldığı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” adlı kitap Yakın Yayınevi’nce yayımlandı. Anı-anlatı-biyografi tarzı kitap, 1994 – 1999 dönemi Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, sanayici, siyaset ve iş insanı, doğma büyüme Karşıyakalı Ahmet Kemal Baysak’ın yaşamından farklı kesitleri içeriyor.  Saadet Erciyas, nehir söyleşi tarzında başladığı kitap çalışmasının Ahmet Kemal […]

Devamı

TBHKDF Yönetim Kurulu İzmir’de toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) dokuzuncu dönem beşinci yönetim kurulu toplantısı İzmir’de yapıldı. İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Bornova Belediyesi Altındağ Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıya CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, İyi Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, İyi […]

Devamı