Balkanlılar Halk Dansları Festivali için İzmir’de buluştu
Balkanlılar Halk Dansları Festivali için İzmir’de buluştu

Balkanlılar Halk Dansları Festivali için İzmir’de buluştu

2016-05-27-01Balkan ülkeleriyle kültürel kaynaşmayı, birlik ve beraberliği sağlamak, bölge ve dünya barışını desteklemek amacıyla bu yıl 11.’si düzenlenen Balkanlılar Halk Dansları Festivali başladı.
Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle 1935 ve 1936 yıllarında iki kez gerçekleştirilen, 70 yıllık aranın ardından 2007 yılından itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden hayata geçirilen festivalde 10 Balkan ülkesi yer alıyor. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Romanya İzmir Başkonsolosu Roxana Artenie Başakçı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Kemal Baysak, Arnavutluk – Pustec Belediye Başkanı Edmond Temelko, Makedonya – Merkez Jupa Belediye Başkanı Ariyan İbrahim, Bosna Hersek – Maglaj Belediye Başkanı Mehmed Mustabasic, Balkan derneklerinin temsilcileri, festivalde yer alan ülkelerin dans grupları ve İzmirliler katıldı.

Açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, festivali Balkanlar’dan, dost ülkelerden gelen gençlerle Türk gençleri arasında kültürel kaynaşmayı, birlik ve beraberliği sağlamak, bölge ve dünya barışını desteklemek amacıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu uluslararası etkinliği eğlence olarak niteleyip, şehit cenazelerine bağlayarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni yıpratmaya çalışan zümreleri şiddetle kınıyorum. Bu festivalin mutlaka kültür sanata katkısı vardır ancak benim dileğim barışa katkıda bulunmasıdır” diye konuştu. Ulu Önder Atatürk’ün başlattığı festivali Balkan derneklerinin önerisiyle 9 yıl önce İzmir’de yeniden hayata geçirdiklerini ve bu yıl 11.’sini düzenlediklerini söyleyen Başkan Kocaoğlu, gelen heyetleri ülke isimleriyle selamlayarak “hoş geldiniz” dedi.

Baysak: Festival eğlence olarak görülmesin

Balkan Dernekleri adına konuşan Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak da, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’i, Ege’yi ve Türkiye’yi bu festival sayesinde tüm Balkanlara tanıttığını ve toplumlar arasındaki dostluğu pekiştirdiğini söyledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün Balkanlar’da sulhu sağlamak için Balkan Paktı’nı kurduğunu, bununla birlikte Balkan ülkeleriyle dostluğu sağlamak için halk dansları festivali başlattığını belirten Baysak, “Ulu Önderimizin 1935 ve 1936 yıllarında başlattığı, uzun süre ara verilen bu festivali, bu kültür etkinliğini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu, yaşatmıştır” dedi.

“Kardeşlik” temalı bu festivalin gelecek kuşaklarca yaşatılmasını dileyen Baysak, “Her gün ülkemizde Doğu’da, Güneydoğu’da kaybettiğimiz askerlerimiz, polislerimiz, şehitlerimiz adına bu festivalin bir eğlence olduğunu söylemek çok safdillilik olur. Bu festival Balkanlar’daki kardeşliği, beraberliği sağlamak için yapılan bir kültür aktivitesidir. Bu bir eğlence, bir zıplama değildir. Buraya gelen konuk ülke dansçılarının güzel hatıralarla İzmir’den ayrılacağına, ülkelerine döndüklerinde Türkiye’nin büyükelçileri olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Beş gün boyunca Balkan rüzgarları esecek

Festivale katılan konuk dansçılar, 30 Mayıs 2016’ya kadar sürecek etkinlikler kapsamında Çiğli Cumhuriyet Meydanı, Bornova Çamdibi Atatürk Parkı, Gündoğdu Meydanı, Ödemiş Salı Pazarı Mevkii, Menderes Görece Rumeli Parkı ve Gaziemir Sarnıç Cumhuriyet Meydanı’nda gösteriler sergileyecek.
Ayrıca Kültürpark İzmir Sanat’ta Balkan ülkelerinde çekilen 60 fotoğraftan oluşan Selahattin Toprak imzalı sergi ziyaret edilebilecek.