Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı
Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı

Kemal Baysak yaşama veda edişinin yıldönümünde anıldı

Eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun Kurucu ve Onursal Başkanı, duayen sanayici, iş insanı Ahmet Kemal Baysak, yaşama veda edişinin birinci yılında anıldı. Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma etkinliğine Baysak’ın ailesi, dostları ve yakınlarının yanı sıra Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da katıldı.

Ahmet Kemal Baysak’ın oğlu, İzmir Büyükşehir ve Karşıyaka Belediye Meclisi Üyesi Atilla Baysak, duydukları üzüntüyü dile getirdi ve etkinliğe katılanlara teşekkür etti. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Ahmet Kemal Baysak’ın daima saygı ve sevgiyle anılacağını belirtti. Bosna Hersek’i ziyarete ettiklerinde Baysak’a gösterilen sevgi, saygının boyutunu yaşayarak gördüklerini anlatan Dr. Tugay, onun gerçekten bir kahraman olarak hatırlandığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kemal Başkanımızın dolu dolu bir ömür yaşadığını, doğru ve başarılı işler yaptığını, pek çok insanın yaşamına dokunduğunu, hayatını kurtardığını görüyoruz. Belediye başkanıyken kente çok değerli hizmetleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle biz yaşadığımız sürece hep hatırlanacak. O yaşamıyla bize örnek oldu. Diliyorum bizler onun başlattığı çabaların devamını getirebilir, ona layık olabiliriz. Çünkü gözümün önüne gelen o düşünceli, nazik, bilge haliyle pek çok anlamda örnek aldığım bir insandı. Mekanı cennet olsun.”

(Fotoğraf: Vehbi Moğol)

Anma etkinliğine katılanlar, dualarla anılan Ahmet Kemal Baysak’ın kabrine çiçekler bıraktı. Baysak için Karşıyaka Belediyesi önünde lokma döktürülerek vatandaşlara dağıtıldı.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Behiye Çark, Baysak’ın yaşama veda edişinin birinci yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Çark, sosyal medyada da paylaştığı mesajında, “Ebediyete intikal edişinin birinci yıldönümünde federasyonumuzun değerli kurucusu Sayın Ahmet Kemal Baysak’ı minnet ve rahmetle anıyoruz. Cennetin ırmakları ruhuna işlesin, mekanı cennet olsun” dedi.