Srebrenica şehitleri 28 yıldır anılıyor
Srebrenica şehitleri 28 yıldır anılıyor

Srebrenica şehitleri 28 yıldır anılıyor

Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 1995 yılının Temmuz ayında yaşanan soykırımın 28. yılı nedeniyle çeşitli anma etkinlikleri düzenleniyor. Soykırımda öldürülen ve kimlikleri belirlenen 30 soykırım kurbanı daha düzenlenecek cenaze töreninin ardından toprağa veriliyor.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF), Srebrenica soykırımı kurbanlarını Bosna Şehitler Anıtı’nda düzenlenen törenle andı. TBHKDF Başkanı ve Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Behiye Çark, soykırımın 28. yılı dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Açıklama şöyle:

Çark: Bu utanç verici soykırımı asla unutmayacak ve unutturmayacağız

“Tarihin acı sayfalarında yer alan Srebrenica soykırımının 28. yılında katledilen 8372 canı rahmet ve saygıyla anıyoruz. 1991 – 1995 yılları arasında Bosna Hersek‘te yaşanan kanlı savaşta Sırbistan Cumhuriyeti’nin desteğiyle sırp milliyetçileri Srebrenica’da asrın katliamını yaşatmışlardır.

Ratko Mladić komutasında ağır silahlarla donatılmış Çetnikler Srebrenica‘ya karşı Krivaja 95 harekâtı esnasında Srebrenica‘da 8372 kişi katledilmiştir. Bunların arasında çocuklar, kadınlar, yaşlılar ve gençler bulunmaktadır. Avrupa’nın göz yumduğu bu insanlık ayıbı Srebrenica katliamı olarak tarihe geçmiştir ve bizler bu utanç verici soykırımı asla unutmayacak ve unutturmayacağız.

Dünyanın zulüm ve zorbalıktan arınarak tüm insanlar için özgür bir yer olabilmesine katkı sağlamak soykırımcıların işledikleri zulmün dünya kamuoyu vicdanında mahkum kalmasını sağlamak, zulme sessiz kalarak uygulanan insanlık suçunun ortağı konumuna gelen başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası örgütlerin sabıkasını yeniden hatırlatarak bu organizasyonların özeleştiri yapmalarını sağlamak amacımızdır.

Evet, hepimiz biliyoruz ki Srebrenica soykırımı Birleşmiş Milletler, ABD ve Avrupa Birliği’nin gözü önünde gerçekleşmiştir. İkinci Dünya Harbi’nden sonra Srebrenica’da yaşanan katliam dünyada görülmemiş bir soykırımdır. Benzer acıların herhangi bir başka coğrafyada yaşanmaması için ve her yıl bu soykırımı anarak hafızalardan silinmesini ve tozlu raflarda kalmasını istemediğimizden bu soykırımı tekrar kınıyor ve vicdanlarda mahkum olmasını sağlamak amacıyla bu çalışmaların diğer yıllara ve nesillere örnek olmasını diliyorum.”

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyon Başkanı Behiye Çark ve Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Srebrenica katliamının 28. anma yılında Adapazarı Bosna Anıtı’na törenle çelenk bıraktı, saygı duruşunda bulundu.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyon Başkan Vekili ve Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Vekili İsmet Çalışkan, Srebrenica Potoçari’deki Srebrenica soykırımı anma ve kimliği belirlenen 30 soykırım kurbanının defin törenine katıldı.